Holanďana môže vystriedať na čele Euroskupiny Španiel

Luis de Guindos, zdroj: Wikipedia

Nemecko podporí španielskeho ministra hospodárstva Luisa de Guindosa na post šéfa Euroskupiny. Vyhlásila to v pondelok (25. augusta) nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Výmena súčasného šéfa Euroskupiny Holanďana Jeroema Dijsselbloema bude aktuálna až v polovici budúceho roka, kedy vyprší jeho mandát. Obsadenie tohto postu ale môže byť súčasťou rokovaní, ktoré sa už túto sobotu budú viesť v Bruseli.

Na mimoriadnom summite sa tam stretávajú hlavy štátov a vlád EÚ, aby rozhodli o obsadení vrcholových postov v novom vedení európskych inštitúcií, najmä nového stáleho predsedu/predsedníčky Európskej rady a nového šéfa/šéfky európskej diplomacie.

Keďže sa ale o viacerých postoch rozhoduje spoločne, aby sa zohľadnili geografické, rodové a politické kritériá, je pravdepodobné, že aj vedenie Europskupiny bude súčasťou tejto dohody.

Angela Merkelová verejne podporila španielskeho kandidáta na tlačovej konferencii so španielskym premiérom Marianom Rajoyom v severošpanielskom meste Santiago de Compostela na záver dvojdňovej návštevy.

„Luis de Guindos je výborným ministrom v náročnom období,“ povedala Merkelová. Prisľúbila podporu jeho kandidatúre na nové funkčné obdobie.

De Guindos pôsobil ako španielsky minister hospodárstva odkedy sa stredo-pravá vláda Mariana Rajoya ujala mandátu v roku 2012. Španielsko sa vtedy nachádzalo uprostred dlhovej krízy, ktorá trápi eurozónu.

Okrem škrtania verejných výdavkov dohliadal aj na európsku pomoc pre španielske banky vo výške 41,3 miliardy eur.

Táto pomoc sa týkala najmä skupiny Bankia, konglomerátu siedmych regionálnych sporiteľní. V rámci pomoci z verejných zdrojov došlo k čiastočnému znárodneniu a španielska vláda prevzal kontrolu nad 61, 5 % podielom. Vo februári tohto roku sa zbavila 7,5 % akcií v procese opätovnej privatizácie.

Euroskupina je názov pre stretnutie ministrov financií štátov eurozóny, ktoré sa koná za zatvorenými dverami spravidla pred zasadaním ministrov financií a hospodárstva celej európskej dvadsaťosmičky.

Koordinuje fiškálnu a makroekonomickú politiku krajín s eurom prostredníctvom implementácie Paktu stability a rastu, prípadne sa zaoberá otázkami ako daň z finančných transakcií.