Holandsko odsúva riešenie zmluvy EÚ-Ukrajina na čas po voľbách

Holandský parlament, zdroj: CSGlobe

Dosluhujúci holandský parlament nebude prijímať nijaké rozhodnutie ohľadne ratifikácie Asociačnej zmluvy EÚ-Ukrajina. Otázku bude riešiť až nový poslanecký zbor, ktorý vzíde z volieb vypísaných na 15. marca, informovala dnes holandská tlačová agentúra ANP.

Parlament zasadne posledný raz

Poslanci dolnej komory holandského parlamentu budú ešte na budúci týždeň diskutovať o kompromisnom dokumente, ktorý v súvislosti s asociačnou dohodou predložil premiér Mark Rutte. Na schválenie dokumentu však už nebude dostatok času, rovnako ako na jeho prediskutovanie v hornej komore, Senáte.

Budúci týždeň je totiž posledný pracovný týždeň parlamentu v súčasnom zložení. Senát má na programe už len jednu schôdzu, a to 7. marca.

Premiér Rutte v decembri získal podporu ostatných 27 lídrov členských krajín Únie pre dodatočné oficiálne vyhlásenie k Asociačnej zmluve EÚ s Ukrajinou, ktoré vysvetľuje, čo presne táto dohoda obsahuje. Tento krok má holandskému parlamentu umožniť celoeurópsku zmluvu s Kyjevom ratifikovať.

Čaká sa už len na Holandsko

Malo by sa tak stať napriek výsledku nezáväzného referenda z apríla 2016, v ktorom sa 61 percent voličov sa vyslovilo proti ratifikácii dohody.

Holandsko je poslednou krajinou EÚ, ktorá asociačnú a obchodnú dohodu s Ukrajinou ešte neratifikovala.