Holandsko zastavilo vlnu populizmu, hovorí víťaz volieb Rutte

Premiér Mark Rutte

Premiér Mark Rutte. FOTO-TASR/AP

Stredopravicová strana premiéra Marka Rutteho je jasným víťazom stredajších parlamentných volieb v Holandsku a jej líder tak podľa očakávaní povedie rozhovory o vytvorení svojej tretej koaličnej vlády od roku 2010.

Po sčítaní 95 percent hlasov je Rutteho liberálna Strana za slobodu a demokraciu (VVD) na prvom mieste so ziskom 33 kresiel v 150-člennej dolnej komore parlamentu.

Účasť 79 percent

S 20 kreslami nasleduje Strana za slobodu (PVV) populistického politika Geerta Wildersa.

Na treťom mieste sú so zhodným počtom 19 mandátov dve strany – kresťanskí demokrati (CDA) a centristi z D66. Nasledujú Socialistická strana (SP) a Zelená ľavica (GL), ktoré by mali obsadiť po 14 kresiel.

Účasť na voľbách bola vysoká: podľa odhadov dosiahla 79 percent, v porovnaní so 75 percentami z roku 2012.

Rutte prišiel o 8 kresiel

Rutte sa už po zverejnení prvých exit pollov vyhlásil za víťaza volieb.

Holandsko podľa neho dokázalo zastaviť vlnu populizmu po vlaňajšom britskom referende a amerických voľbách. Jeho strana však napriek tomu, že krajinu úspešne vyviedla z ekonomickej krízy, príde zrejme o osem kresiel v parlamente.

Pozorovatelia varujú, že zostavovanie nového kabinetu bude komplikovaný proces, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Komplikované zostavovanie vlády

Sociálnodemokratická Strana práce (PvdA) – koaličný partner Rutteho liberálov – totiž dosiahla jeden z najhorších výsledkov vo svojej histórii a mala by obsadiť len deväť namiesto 38 kresiel z volieb v roku 2012.

Vzhľadom na oslabenie Strany práce si Rutte bude musieť zrejme hľadať nových partnerov na pravej strane politického spektra. Premiér pritom vopred vylúčil možnosť spoločného vládnutia s Wildersom.

Wilders už Ruttemu blahoželal, dodal však: „Rutte sa ma v žiadnom prípade nezbavil“. Stúpencom poďakoval za podporu a zdôraznil, že PVV patrí k víťazom volieb, pretože si polepšila o päť parlamentných kresiel.

Výsledok privítalo Nemecko aj Francúzsko

Predstavitelia Nemecka a Francúzska uvítali výsledky stredajších parlamentných volieb v Holandsku.

Ruttemu k víťazstvu ešte v stredu večer telefonicky zablahoželala nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Teším sa, že budeme pokračovať v spolupráci ako priatelia, susedia a Európania,“ povedala Ruttemu kancelárka.

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel vyjadril nádej, že príklad Holandska budú nasledovať aj francúzski voliči tým, že si v nadchádzajúcich voľbách nezvolia za prezidentku nacionalistickú političku Marine Le Penovú.

Hollande vidí porážku extrémistov

Kandidát nemeckých sociálnych demokratov na post kancelára Martin Schulz vyhlásil, že Holanďania v stredu jasne odmietli Wildersom hlásané nezmysly a nenávistné útoky voči etnickým skupinám.

Podľa francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda sa parlamentné voľby v Holandsku skončili porážkou extrémistov a víťazstvom európskych a liberálnych hodnôt.

„Hodnoty otvorenosti, rešpektu k druhým a viera v budúcnosť Európy sú jedinou skutočnou odpoveďou na nacionalistické impulzy a izolacionizmus, ktoré v súčasnosti otriasajú svetom,“ povedal Hollande v reakcii na výsledky holandských volieb.

Juncker hovorí o inšpiratívnom výsledku

K víťazstvu v holandských parlamentných voľbách dnes Markovi Ruttemu zablahoželal predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Výsledok volieb označil na inšpiratívny a zvíťazili podľa neho európske hodnoty.

„Holandský národ hlasoval jasne za hodnoty, na ktorých Európa stojí: slobodné a tolerantné spoločnosti v prosperujúcej Európe. Výsledok volieb je inšpiráciou pre mnohých,“ uviedol Juncker v gratulačnom liste zverejnenom na sociálnej sieti.

Krátky list zakončil v holandčine výzvou: „Poďme budovať silnú Európu!“

ALDE dúfa v porážku Le Penovej

Líder liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE) a bývalý belgický liberálny premiér Guy Verhofstadt uviedol, že Mark Rutte a Alexander Pechtold – šéf ďalšej liberálnej strany D66, ktorá získala 19 mandátov – ukázali, že pozitívna proeurópska kampaň môže u voličov zabodovať.

„Liberáli sú opäť zďaleka najsilnejšou politickou silou v Holandsku. Dúfam, že tieto dve strany budú tvoriť základ novej koalície, ktoré bude vládnuť Holandsku na čele s Markom Ruttem ako predsedom vlády,“ uviedol Verhofstadt v správe pre médiá. Zároveň dodal, že voliči si želajú na čele krajiny konštruktívnych a spoľahlivých politikov, a aj preto holandský „Le Penovej tieň“ – populista Geert Wilders – neuspel.

Predseda poslaneckého klubu VVD v europarlamente a v skupine ALDE Hans van Baalen v tejto súvislosti pripomenul, že extrémna pravica v Holandsku, zastúpená Stranou za slobodu (PVV) Geerta Wildersa, dostala od vládnucich liberálov „vážny zásah“, čo podľa jeho slov pomôže poraziť Marine Le Penovú vo francúzskych prezidentských voľbách i euroskeptickú Alternatívu pre Nemecko (AfD) v parlamentných voľbách.

Holanďania „prijali proeurópske posolstvo“

„V nadchádzajúcich rokoch budú Holandsko i Európu formovať liberáli,“ skonštatoval Van Baalen.

Prvá podpredsedníčka ALDE a šéfka europoslancov zo strany D66 v tejto parlamentnej skupine Sophie in ‘t Veldová ocenila, že holandskí voliči akceptovali proeurópske posolstvo, ktoré jej strana vysielala počas predvolebnej kampane.

„Naše posolstvo nádeje a optimizmu oslovilo mladých ľudí, tých, ktorí budú vytvárať Európu budúcnosti. Vidíme prvé náznaky európskej jari: proeurópske, progresívne liberálne sily zvíťazili v Rakúsku, teraz v Holandsku, a dúfajme, že na budúci mesiac aj vo Francúzsku,“ uviedla holandská europoslankyňa.