Holandský premiér nechce ďalšie referendum

Krátka správa

Holandský premiér Jan Peter Balkenende 21. septembra 2007 oznámil, že jeho vláda sa bude pridŕžať nezáväzného odporúčania Rady štátu. Tá vydala stanovisko, podľa ktorého nie je vypísanie referenda v prípade ratifikácie Reformnej zmluvy potrebné, nakoľko dokument, o ktorom bude rozhodovať 27 členských krajín nasledujúci mesiac, sa žiadnym spôsobom nedotkne národnej ústavy.

Kresťansko-demokratický ministerský predseda vyhlásil: „Nové referendum je nepotrebné a nežiaduce… Rozhodli sme sa pre normálnu procedúru parlamentnej ratifikácie.”

Dodal: „Ak by Holandsko opäť povedalo „Nie,“ čo by sa stalo? [..] Nemali by ste brať nové vyjednávania za samozrejmosť.“

„Normálna“ procedúra predpokladá prijatie dokumentu, nakoľko väčšina poslancov je naklonená jeho prijatiu.

Akokoľvek, stále je tu reálna možnosť zopakovania scenára z júna 2005, podľa ktorého 61,8% holandských voličov odmietlo návrh Ústavy EÚ, čo prinútilo európskych lídrov opätovne si sadnúť za rokovací stôl.

Napriek tomu všetkému je rovnako možné, že holandský parlament bude požadovať vypísanie referenda, teda zachová sa rovnako ako naposledy. Tri opozičné strany, z ktorých dve sú proeurópske (ľavicoví liberáli D66 a zelení) a jedna silne euroskeptická (Socialisti), už avizovali svoj plán predložiť zákon z vlastnej iniciatívy, ktorý by požadoval taký krok.

Ak by sa poslanci Strany práce, z ktorých mnoho je naklonených myšlienke referenda, k tejto opozičnej iniciatíve pripojili, návrh by získal dostatočnú podporu.

Na druhej strane, takáto iniciatíva môže byť blokovaná Senátom, ktorý je pod kontrolou strán odmietajúcich referendum.

Európski diplomati sa obávajú, že ak Holandsko naozaj vypíše druhé referendum, môže to vo Veľkej Británii a v Dánsku spustiť „reťazovú reakciu.“ Obe krajiny sa totiž zatiaľ definitívne nerozhodli, či vypíšu referendum alebo nie.