Holansko nechce ďalšie referendum

 

Krátka správa

Presne pred rokom, 1. júna, sa väčšina Holanďanov (61,6%), v prvom celoštátnom referende, vyslovila proti myšlienke Európskej ústavy. Aj napriek faktu, že referendum nebolo obligatórne, teda pre holanskú vládu záväzné, sa Haag rozhodol zastaviť ratifikačný proces.

Holanský premiér Jan Peter Balkenende vo vyhlásení pre médiá v stredu, 31. mája povedal, že pokiaľ sa bude dať druhéme referendu vyhnúť, či už pôjde o úplne nový, alebo revidovaný text, on túto stratégiu podporí. Prieskumy verejnej mienky totižto hovoria o percentuálnom náraste občanov, ktorí by v ďalšom referende opäť Euroústavu „pochovali“. Balkenedne a jeho kresťansko-demokratická strana boli proti konaniu minuloročného referenda, ale nakoniec o jeho konaní rozhodol parlament. Existujú obavy, že v prípade, že Ústava bude revidovaná, podľahne parlament novej vlne tlaku a schváli konanie ďalšieho referenda.

Holandský premiér verí, že Ústava potrebuje isté zmeny. Pre rakúsky denník Der Standard povedal: „Mali by sme hľadať alternatívy a na to potrebujeme istý čas“. Verhofstadt stále nalieha na pokračovanie ratifikačných procesov, aj napriek tomu, že uprednostňuje revíziu Ústavy. „Z praktického, aj politického pohľadu existuje len jedna možnosť: pohnúť sa vpred ratifikáciou súčasnej Ústavy“.