Hollande na summite rozprúdi diskusiu o eurobondoch

Zdroj: TASR/AP

Hollande počas víkendového stretnutia skupiny G8 informoval, že na mimoriadnom summite 23. mája v Bruseli predloží všetky prorastové návrhy. „Súčasťou balíka týchto návrhov budú eurobondy a ja nie som jediný, kto ich navrhuje. Potvrdili mi to na summite G8,“ vysvetlil francúzsky prezident.

Vydávanie spoločných európskych dlhopisov podporuje napríklad Taliansko, Španielsko a samotná Európska komisia, ktorá ešte v novembri 2011 predložila tri možnosti zavedenia eurobondov.

Francúzsku iniciatívu chce na summite podporiť aj Slovensko. Informoval o tom premiér Robert Fico po rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti.

"Francúzsky prezident Francois Hollande naznačil, že je to jeho veľká priorita, pokiaľ ide o projektové aj štandardné eurodlhopisy, ktoré by mali smerovať k akejsi reštrukturalizácii európskeho dlhu. Náš postoj je zatiaľ taký, že pokiaľ padne tento námet, budeme stáť na strane Francúzska," povedal podľa TASR slovenský premiér.

Tlak na Merkelovú

Odporcom spoločných dlhopisov je dlhodobo Nemecko. Hollande vyhlásil, že bude na Berlín tlačiť, aby zmenil názor. Zároveň sa bude snažiť získať podporu myšlienke udeliť Európskej centrálnej banke právomoc požičiavať priamo vládam.

Merkelová v minulosti eurobondy úplne nevylúčila, zdôraznila však, že ide o opatrenie budúcnosti, ktorému musí predchádzať vytvorenie užšej politickej a fiškálnej únie.

Na stredajšom summite sa bude hovoriť aj o posilnení kapitálu Európskej investičnej banky a o projektových bondoch na financovanie infraštruktúrnych projektov. Obe opatrenia podporuje aj Slovensko.

"Za vládu SR môžem vyhlásiť, že sme pripravení podporiť iniciatívy, ktorých cieľom je podporovať hospodársky rast, ale bez toho, aby sa ohrozovali správne ciele konsolidácie verejných financií. SR sa hlási k záväzku konsolidovať verejné financie tak, ako bolo naplánované, teda v roku 2012 dosiahnuť deficit 4,6 % a v roku 2013 na úrovni 3 %," doplnil Fico. Zároveň dodal, že Slovensko určite nepodporí prerozdeľovanie eurofondov medzi členskými štátmi.

"Vieme si predstaviť prerozdeľovanie v rámci operačných programov jednotlivých štátov, ale nie tak, že by jeden štát doplácal na iný. Objavuje sa návrh použiť nevyužitú časť Kohézneho fondu na investičné projekty, ale my sa proti tomu principiálne staviame, lebo by to ohrozilo slabšie krajiny ako Slovensko," poukázal premiér.

Banková kríza

Dlhové problémy nie sú jediné, ktoré musia lídri riešiť. Rovnako je otvorená otázka bankových ťažkostí, pričom v najťažšej situácii sú banky v Grécku a Španielsku.

Jeden z návrhov sa týka dočasného eurovalu (EFSF), ktorý by mohol banky priamo rekapitalizovať bez toho, aby najprv požičal vládam. Proti je opäť Nemecko. Argumentuje tým, že za stabilitu svojich bankových sektorov nesú zodpovednosť národné vlády.

(EurActiv/TASR)

Ďalšie kroky:

23. mája 2011 – Mimoriadny summit Európskej rady v Bruseli so zameraním na rast.