Hollande: Báť by sme sa mali oslabenia Európy

Skutočná európska vláda

Po májových voľbách do Európskeho parlamentu by sa podľa Hollanda mala v EÚ sformovať skutočná hospodárska vláda, povedal to na výročnej tlačovej konferencii pred 600 novinármi francúzsky prezident Fracoise Hollande.

Prihovoril sa za posinenie Komisie v tejto oblasti s novými kompetenciami, napríklad v oblastiach ako je zamestnanosť a hospodárske politiky, pričom by na ich výkon mala mať k dispozícii vlastné zdroje. Jednou z možností ako zdroje na programy hospodárskej obnovy získať je vydávanie spoločných dlhopisov pre eurozónu.

Konsenzus o takomto návrhu v EÚ zďaleka neexistuje, no podľa Hollanda, by predstavoval logický krok vo vývoji Hospodárskej a menovej únie.

„Budúcnosť Francúzska je budúcnosťou Európy a naopak“, vyhlásil.

Francúzsko-nemecké duo

„Európske iniciatívy sa najprv musia prekonzultovať medzi Francúzskom a Nemeckom,“ povedal. Ocenil rozhodnutie nemeckej vlády zaviesť v krajine minimálnu mzdu, ktorá predstavuje „prvý krok“.

Prezident chce spoluprácu medzi oboma krajinami zdynamizovať. Takmer všetci ministri jeho vlády budú mať bilaterálne stretnutia so svojimi nemeckými kolegami pred plánovaným nemecko-francúzskym summitom 19. februára.

Očakávajú sa tri iniciatívy, ktoré môžu oživiť európsky projekt:

Prvou je väčšia sociálna a hospodárska konvergencia medzi Francúzskom a Nemeckom, ktoré podľa francúzskej hlavy štátu pomôže aj eurozóne a európskej ekonomike ako celku. Tomu podľa neho škodí sociálny dumping a priveľký rozdiel konkurencieschopnosti.  

Druhou iniciatívu bude posilnená spolupráca v energetickej oblasti a oblasti letectva. Stratégie oboch krajín v oblasti energetiky sa zdajú byť rozdielne len na prvý pohľad. Nemecko plánuje opustiť jadrovú energetiku, ktorá dnes predstavuje 17 % jeho energetického mixu, Francúzsko sa svoj jadrový podiel snaží dostať na 50 %. Znamená to, že obe krajiny sa snažia znížiť podiel jadra znížiť o  rovnakú mieru, vysvetlil Hollande. Spolu vedia podľa neho hovoriť aj o otázke manažmentu energetických sietí.

Obe krajiny majú ambíciu vytvoriť európskeho šampióna na spôsob EADS. Pre tento projekt by mohlo byť kľúčové zblíženie medzi spoločnosťami Schneider Electrics a Siemens.

Tretia oblasť francúzskej iniciatívy sa týka obranného priemyslu. Diskusia sa začala už v decembri počas návštevy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Tému rozvinul aj summit Európskej únie 20. decembra.

V pláne má byť projekt konštrukcie spoločného bezpilotného lietadla. Francúzsky prezident pretláča posilnenie európskej integrácie v oblasti bezpečnosti. K tomu je skeptická francúzska verejnosť a aj Nemecko.

Eurovoľby

„Nemali by sme sa báť Európy, mali by sme sa báť jej oslabenia“, hovorí Hollande. „Neustúpim tým, čo chcú zničiť európsku myšlienku“. Európske voľby podľa neho predstavujú skutočnú demokratickú výzvu zoči-voči silnejúcim extrémistickým snahám.

Nechcel prezradiť, či má Francúzsko záujem obsadiť niektorý z vedúcich európskych postov, ktoré sa budú nanovo obsadzovať po májových voľbách. Bez osobnejšieho komentára konštatoval, že „zaregistroval“, že francúzski socialisti podporili kandidatúru Martina Schulza na post predsedu Európskej komisie v mene celej Strany európskych socialistov.

V ten istý deň sa však Hollande stretol s Jean-Claude Junckerom, o ktorom sa hovorí, že by mohol byť voľbou na kandidatúru na tento post za európskych ľudovcov.

Posun do stredu

Nosnou témou Hollandovho prejavu bolo ohlásenie domácich ekonomických reforiem. „Ak chce Francúzsko udržať svoje postavenie v svete, musí posilniť svoju ekonomiku“, povedal. Opisoval svoj program menšieho daňového zaťaženia a administratívnej záťaže pre podniky a reformu verejnej správy, ktorá zníži počet územných celkov z 22 na 15.

Hlavným opatrením má byť tzv. pakt zodpovednosti, teda dohoda so súkromným sektorom, že výmenou za zníženie sociálnych odvodov bude zamestnávať viac mladých a naopak starších ľudí.

„To čo včera prezentoval francúzsky prezident je odvážne“, povedal nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. „Zdá sa mi to ako správne cesta, nie len pre Francúzsko ale aj príspevok k tomu, čo posilní pozíciu Európy ako celku.“