Hollande drží líniu

Zdroj: TASR/AP

„Cestovná mapa pre prehĺbenie hospodárskej a menovej únie, o ktorej budeme diskutovať na konci tohto roka, je krok správnym smerom“, povedal Fracois Hollande v pondelok (27. augusta) v príhovore na výročnej konferencii, na ktorej sa v Paríži stretávajú všetci francúzski veľvyslanci.

„Prehlbovanie nám musí umožniť zaviesť inštitúty solidarity. V konečnom dôsledku si myslím, že rozpočtová únia by sa mala vyvíjať smerom k mutualizácii dlhu“, doplnil.

Vývoj v EÚ by mal podľa neho tiež smerovať k daňovej harmonizácii a sociálnej a environmentálnej konvergencii.

Francúzky prezident dlhodobo podporuje myšlienku eurobodnov, alebo európskych dlhopisov, ktoré by mali znížiť cenu, za ktorú si slabšie štáty eurozóny požičiavajú peniaze, keďže ich ručiteľmi by boli aj silné a zdravé ekonomiky – inými slovami, najmä Nemecko.

Francúzska požiadavka stále naráža na nemeckú podmienku – súhlas s väčším dohľadom nad fiškálnou disciplínou členských štátov. V obavách, že to bude práve jej krajina, čo bude znášať všetky náklady, Angela Merkelová koncept eurobondov nateraz odmieta. Prioritou podľa nej ostáva posilnená kontrola a štrukturálne opatrenia. Spoločné ručenie za dlh sa podľa nej môže stať skutočnosťou len vtedy, ak bude existovať dostatočný kontrolný mechanizmus.

Silnejšia únia

Hollande vyzval na urýchlenú implementáciu rozhodnutí, ktoré lídri prijali na summite 29. júna. Jeho záverom bol konsenzus o potrebe väčšej fiškálnej a politickej integrácie.

„Existuje dohoda, že Európsky stabilizačný mechanizmus v spolupráci s Európskou centrálnou bankou by mohol intervenovať s cieľom znížiť úroky na štátnych dlhopisoch ak sa stanú neúnosné“, povedal Hollande.

„Chcem jasne zdôrazniť, že Francúzsko je odhodlané ochrániť Európu a euro. Euro je nezvrátiteľné, pretože je to základný záväzok. Jeho obrana nie je len správna a nie je len finančnou kalkuláciou, ale je podmienkou pre hospodárske riadenie“. Podľa neho je to zároveň to, čo oprávňuje na vznik politickej únie.

Navrhuje, aby sa posilnilo postavenie Euroskupiny a jej predsedu, pričom hlavy štátov a vlád eurozóny by sa podľa neho mali stretávať častejšie ako dvakrát do roka.

„Tvrdí sa, že toto (stretávanie dvakrát do roka) je dôkazom hospodárskeho riadenia. Nie. Ak tu máme menu, ktorú treba obrániť, ekonomiku, ktorú treba organizovať, riadiť politiky pre rast a vyžadovať disciplínu, potom by sa mal summit eurozóny pravidelne stretávať častejšie."

Pri všetkých krokoch sa podľa Hollanda Francúzsko bude snažiť zabezpečiť čo najväčšiu demokratickú kontrolu ne európskej úrovni.

Potvrdil tiež ochotu ísť do viacrýchlostnej integrácie, bez tohto, aby sa niektoré krajiny vylučovali, napríklad cez mechanizmus posilnenej spolupráce.

Na margo francúzsko-nemeckého spojenectva, ktoré budúci rok čaká oslava 50. výročia Elyzejskej zmluvy, povedal: „Toto priateľstvo je skutočné, nemusíme ho demonštrovať. Musíme ho rozvíjať, no nie je exkluzívne. Francúzsko bude o všetkom dôležitom pre životaschopnosť Európy diskutovať so všetkými partnermi.“