Hollande Merkelovej: Politická únia až nakoniec

Merkelová/Hollande, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Stefi Loos

V dlhom rozhovore pre francúzsky denník Le Monde Hollande pripustil, že dvojrýchlostná Európa je už skutočnosťou a medzi 17 krajinami eurozóny bude musieť prebehnúť hlbšia a dôkladnejšia integrácia.

V kontexte budúcich zmien Hollande pripustil, že „eurozóna musí mať aj politický rozmer“. Reagoval tak na výzvy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vytvoriť „politickú úniu“. Navrhuje tiež mesačné schôdzky všetkých hláv štátov a vlád krajín, ktoré zaviedli spoločnú menu.

Hollande ale jasne vysvetlil, že Francúzsko sa nepodvolí nemeckým požiadavkám na väčšiu politickú integráciu a novým zmluvám, ktoré by znamenali väčšiu centralizovanú kontrolu nad dlhmi bez nového mechanizmu solidarity v Európe.

„Politická únia príde neskôr. Je to posledný krok, ktorému predchádza fiškálna, banková a sociálna únia“ argumentoval Hollande a dodal, že všetky kroky k novej európskej zmluve by byť záverom procesu integrácie, ktorá má aj sociálny rozmer.

V odpovedi na otázku, kedy si predstavuje dosiahnutie „politickej únie“ Hollande povedal: „Po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014“ a dodal, že „cieľom volieb bude budúcnosť Európskej únie“.

Hollande nepriamo kritizoval Nemecko za naťahovanie zavedenia bankovej únie, ktorá je považované za jeden z pilierov stratégie zachrániť jednotnú menu.

„Neuniklo mojej pozornosti, že tí, ktorí najviac hovoria o politickej únii sú zároveň najviac zdržanliví v prijatí naliehavého rozhodnutia, ktoré by ju (politickú úniu) urobilo nevyhnutnú“ vyjadril sa Hollande.