Hollande: Rozpočet eurozóny je doplnkom, nie náhradou

Hollande po minulotýždňovom summite novinárom povedal, aby sa pripravili na „niekoľko nocí“ diskusií, na ďalšom stretnutí lídrov EÚ, 22.-23. novembra. To má byť venované výlučne rozpočtu EÚ na ďalšie sedemročné obdobie, 2014-2020.

Britský premiér David Cameron vyhlásil, že je pripravený zablokovať rokovania, ak bude navrhnuté „masívne zvýšenie“ rozpočtu, alebo dohoda, ktorá „nemá dostatočnú kontrolu“. Iné krajiny, ako Nemecko, sú proti akémukoľvek zvýšeniu rozpočtu.

Slovensko je súčasťou skupiny „Priatelia kohézie“. Tá žiada, aby EÚ v ďalšom období neznižovala pomoc pre zaostávajúce regióny. Výška rozpočtu je však len jedným z faktorov. Dôležitá je otázka nových vlastných zdrojov EÚ, rozdelenia rozpočtu na kapitoly, či spôsoby jeho čerpania v poľnohospodárskej a regionálnej politike.

Dva samostatné rozpočty

V posledných týždňoch sa intenzívne hovorí o vytvorení samostatného rozpočtu eurozóny. Túto ideu preniesla z akademických kruhov do politických diskusií správa stáleho predsedu Rady Hermana Van Rompuya, podľa ktorého má pomôcť riešiť asymetrické hospodárske šoky v menovej únii. Minulotýždňový summit to podporil.

Hollande po summite novinárom povedal, že otázka vzťahov medzi krajinami v eurozóne a mimo nej  bude podľa neho na budúcom summite rozhodujúca.

„Okamžitou reakciou krajín, ktoré nie sú členmi eurozóny, je: „Ak budete mať fiškálnu kapacitu, znamená to, že vezmete peniaze z rozpočtu EÚ na samostatný rozpočet pomimo.““

„Nie! Musím tieto krajiny ubezpečiť. Existuje európsky rozpočet. O tomto rozpočte musíme rozhodnúť spoločne, o veľkosti, jeho rozdelení, s kohéznymi fondmi, štrukturálnymi fondmi, a poľnohospodárskou politikou. Toto je náš rozpočet pre 27 (krajín), zajtra 28 a viac.“

Eurozóna získa samostatný rozpočet, povedal Hollande. Bude fungovať „paralelne“ s celoeurópskym.

„Nie je to náhrada, ale doplnok“, zdôraznil francúzsky prezident.

Nestojte v ceste

Britský premiér Cameron pripustil, že krajiny eurozóny budú musieť ísť ďalej: „Myslím, že príde čas, kedy budeme musieť mať dva samostatné európske rozpočty – jeden pre jednotnú menu, pretože sa budú musieť navzájom omnoho viac podporovať, a možno širší rozpočet pre všetkých ostatných.“

Hollande však varoval, že Británia nemá stáť v ceste snáh krajín eurozóny o užšiu spoluprácu.

„Nikoho nenútim vstúpiť. No žiadna krajina nemôže zabrániť eurozóne ísť vpred spôsobom, akým chce. A to je veľmi dôležité.“

Dvojrýchlostná Európa

Tento posun k dvojrýchlostnej Európe sa podľa Hollanda už do značnej miery udial. Krajiny eurozóny už robia vlastné rozhodnutia, napríklad o bankovom dohľade.

„Každý už dnes akceptuje ideu viacerých rýchlostí. Niektorí sa dokonca hýbu spiatočkou“, poznamenal bez toho, aby menoval Londýn.

Francúzsky prezident zdôraznil, že byť v eurozóne je „zodpovednosťou“, ktorej súčasťou je „posilnená euroskupina“ a častejšie stretnutia hláv štátov, zdieľajúcich spoločnú menu.

Podľa neho by sa tiež mali samostatne stretávať europoslanci z krajín eurozóny, aby mohli rozhodovať separátne o otázkach týkajúcich sa menovej únie.

„Budeme to robiť s krajinami ochotnými prijať väčší záväzok.“

Ďalšie kroky

  • 22.-23. november: summit v Bruseli sa zameria na otázku sedemročného rozpočtového rámca, 2014-2020