Hollandea vnímajú Francúzi ako menej vplyvného

Zdroj: TASR/AP

Výsledky prieskumu ukázali, že len 27% opýtaných verí, že Hollande "by mal väčší vplyv na úrovni EÚ", pričom o Sarkozym si to myslí65%.

"Tento rozdiel sa dá čiastočne vysvetliť sučasným postavením Nicolasa Sarkozyho, ktorý, na rozdiel od Hollandea už mal možnosť otestovať svoje schopnosti na európskej úrovni," myslí si Mark Kubista z CSA Institute.

Prívrženci Marine Le Penovej z krajne pravicového Národného frontu a centristu Françoisa Bayroua považujú Sarkozyho za schopnejšieho ovplyvniť Brusel. Tí, čo podporovali krajnú ľavicu v podaní Jeana-Luca Mélenchona sú v tejto otázke rovnomerne rozdelení, Sarkozy u nich získal 45%, Hollande 43 %. Voliči socialistov veria viac svojmu kandidátovi s 63% pre Hollandea.

Prieskum realizoval CSA Institute pre francúzsky EurActiv, v spolupráci spolu so stránkou Vigie2012. Údaje sa zbierali telefonicky 24.-25. apríla, teda po prvom kole prezidentských volieb od vzorky 1,004 dospelých respondentov.

Závery z prieskumu v prospech úradujúceho prezidenta sú čiastočne spôsobené nedostatkom Hollandeho skúseností v medzinárodných vzťahoch, na čo jeho rivali aj často upozorňujú.

Ďalším dôvodom môže byť Sarkozyho proaktívne predsedníctvo EÚ v roku 2008 a jeho asertívny spôsob hľadania odpovede na krízu v eurozóne, pričom sa rád pasoval do úlohy "záchrancu eura", spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Kandidát stredopravej UMP založil časť svojej prezidentskej kampane na vyhrážkach o vyviazaní sa z niektorých pravdiel EÚ, ak Francúzsko nezíska, čo chce. Zaviazal sa obnoviť kontrolu na francúzskych hraniciach a zrušenie francúzskeho členstva v Schengenskom priestore, pokiaľ neuspeje vo vyjednávaní prísnejších anti-imigračných kontrol.

Ani takáto agresívna vyjednávacia taktika v tejto aj iných oblastiach s potenciálom vyústiť do ďalšej krízy "prázdnej stoličky" ako sa stalo v 60-tych rokov za Charlesa de Gaulla, nevyvoláva vo Francúzoch obavu zo straty vplyvu na svojich európskych partnerov.

Odpovede opýtaných sa značne odlišujú v závislosti od vzdelania opýtaných. Hollandeov vplyv odhadujú vyššie respondenti, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie minimálne 1. stupňa (52% oproti 37 %)  Väčšina opýtaných s minimálnou kvalifikáciou, považuje za vplyvnejšieho Sarkozyho (50 % k 37 %).