Huawei a V4: Slovenskí politici sa témy nechytajú, jasnejšie záujmy má Praha, Budapešť aj Varšava

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Emilio Naranjo]

Kým Slovensko čaká na spoločný postup Únie, zvyšná trojica Vyšehradu má dôvody na vyhradenejšie postoje: Maďari majú najväčšie logistické centrum spoločnosti mimo Číny, Česi Zemana, ale aj svetovo uznávaných kyberšpecialistov a Poliaci najmä silné partnerstvo s Washingtonom.

Obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi v poslednom období eskalovala najmä po tom, čo Washington zakázal telekomunikačným firmám inštalovať do amerických sietí v zahraničí vyrobené zariadenia. Tie by mohli ohroziť národnú bezpečnosť, tvrdí Washington. Hoci Spojené štáty neoznačili v tomto kontexte žiadnu spoločnosť, vzhľadom na napäté vzťahy a pokračujúci lobbing je medzinárodnému spoločenstvu jasné, že v hľadáčiku je najmä čínsky Huawei.

Európska únia je v strehu najmä pre obrovské projekty výstavby novej generácie vysokorýchlostných sietí, ktoré sú naplánované vo všetkých jej členských štátoch. Čínsky gigant je lídrom na trhu s 5G sieťami. Tie majú mať vysokú rýchlosť prenosu dát, zníženú latenciu, vyššiu kapacitu systému a majú priniesť úsporu energie, ale aj nákladov. Miesto si preto firma právom hľadá aj v Únii.

V Únii finišujú aukcie frekvenčných pásiem pre 5G siete, Slovensko zatiaľ dátum nemá

Do júna 2020 musia krajiny EÚ zabezpečiť prístup na budovanie 5G sietí vo frekvenčnom pásme 700 MHz. U slovenských susedov finišujú prípravy, aukcia v Nemecku prebieha od marca a vydražená suma už prekročila päť miliárd eur.

Siete piatej generácie majú do roku 2030 podľa Čínskej akadémie informačno-komunikačných technológií vytvoriť v krajine približne osem miliónov nových pracovných miest a vygenerovať takmer miliardu dolárov čo sa objemu výroby týka. Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológii navyše včera (3. júna) oznámilo, že „už čoskoro začne s vydávaním 5G licencií na komerčné využitie“. Štandardy pre 5G sú podľa regulátora „medzinárodne zjednotené“ a spoločne nastavené globálnymi priemyselnými hráčmi. Čína teraz vlastní viac ako 30 percent štandardných základných patentov tejto technológie.

Napriek podozreniam Washingtonu z toho, že spoločnosť používa „zadné vrátka“ na to, aby dokázala sledovať používateľov ich zariadení, obchodná značka Huawei neprestáva rásť. Príkladom je nárast trhového podielu v predaji smartfónov. S technológiou reverzného bezdrôtového nabíjania, či zavedením umelej inteligencie zaznamenal predaj telefónov medziročný nárast až 50,3 percenta.

Koncom marca prišla Európska komisia s návrhom trojstupňového overovania pri výstavbe mobilných 5G sieti čínskymi spoločnosťami. Členské štáty dostali čas na to, aby si vytvorili a sprevádzkovali vlastné pravidlá. Do konca júna majú informovať Komisiu o rizikách, spojených s tvorbou 5G sietí, pričom v októbri by mala Únia predstaviť svoju analýzu celého bloku. Členské krajiny by sa následne mali do konca roka dohodnúť na opatreniach, ktoré by riziká zmierňovali. Malo by ísť o rôzne druhy certifikácie, testovania produktov a dodávateľov. Efektívnosť prijatých opatrení potom Únia prehodnotí budúci rok v októbri.

Telekomunikačným sieťam svoju technológiou, zariadenia a servis dodáva spoločnosť Huawei aj v strednej Európe. Firma z centrom v juhovýchodnej Číne navyše v našom regióne spúšťa vzdelávací program a do škôl chce poslať stovky kníh. Vo Vyšehradskej štvorke nie sú ale všetci nastavení voči aktivitám pozitívne a okrem ekonomických hrajú čoraz dôležitejšiu úlohu aj politické rozhodnutia.

Bratislava čaká na Brusel

Slovensko sa voči čínskej spoločnosti Huawei na rozdiel od svojich vyšehradských partnerov špecificky nevyhraňuje. Podľa Slovenskej informačnej služby odborníci zatiaľ nedisponujú dôkazmi, ktoré by umožnili jednoznačne vyhodnotiť zariadenia spoločnosti ako bezpečnostné riziko. O zisteniach SIS informoval ešte v januári premiér Peter Pellegrini.

V tom čase prišiel český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť s informáciami o rizikách používania technológii Huawei. Slovenský Národný bezpečnostný úrad podobne ako SIS reagoval na zistenia českých kolegov len stroho a do médii odkázal, že spoločnosť za rizikovú nepovažuje a podobnými zisteniami nedisponuje.

Američania varujú Európu pred čínskou technológiou v 5G sieťach. Slovensku chýbajú dôkazy

Americkí predstavitelia varujú európskych partnerov pred nákupom telekomunikačných zariadení od čínskych spoločností Huawei a ZTE. Deje sa tak v súvislosti s plánovaným zavádzaním novej generácie mobilnej siete.

Čína ani Huawei sa nestali témou žiadneho politika, ani politickej strany na Slovensku, pripomína Inštitút ázijských štúdií. To je podľa jeho odborníkov aj dôvodom, že sa slovenská vláda spolieha na bruselské riešenia a proaktívny prístup zatiaľ nebadať napriek tomu, že už v druhej polovici tohto roka sa budú aj na Slovensku hľadať partneri pre budovanie 5G sietí.

Slovenskí operátori, podobne ako operátori v krajinách Vyšehradu, využívajú vo vlastnej infraštruktúre už teraz komponenty a technológie čínskej spoločnosti. Či budú v tomto trende pokračovať aj pri výstavbe 5G infraštruktúry nevie zatiaľ povedať nikto.

Rešpektovaní kyberšpecialisti majú v Česku silný vplyv

Huawei technológie a komponenty vo vlastných sieťach využívajú v Čechách všetci traja mobilní operátori. Česi však majú oproti trojici vo V4 dve výrazné špecifiká: dobre informovaného prezidenta, ktorý sa výborným vzťahom s Pekingom netají na jednej strane; a svetovo uznávaných odborníkov na kybernetickú bezpečnosť na strane druhej.

Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť v Českej republike (NÚKIB) ešte v decembri minulého roka varoval pred používaním technológií čínskej spoločnosti. Reagoval tak na kumulujúce sa indikácie bezpečnostných rizík. Vzhľadom na novelizovaný kybernetický zákon v Čechách má podobné odporúčanie Úradu vyššiu silu, ako je to v prípade ostatných Vyšehradských krajín. Reakcie boli preto ostrejšie.

Huawei bol po zverejnení odporúčaní NÚKIB odstavený od obrovskej zákazky na vybudovaní portálu Generálneho finančného riaditeľstva Moje Dane za viac ako pol miliardy českých korún. Premiér Andrej Babiš dokonca Úradu vlády nariadil, aby sa jeho pracovníci zbavili zariadení, vrátane mobilných telefónov, tejto spoločnosti.

Reagoval aj najväčší výrobca elektriny v Čechách. Spoločnosť České energetické závody vyhlásili, že spolupráca s Huawei v krajine sa neprenesie do strategickej infraštruktúry. Česká telekomunikačná infraštruktúra (Cetina), ktorá spravuje a prevádzkuje najväčšiu dátovú a komunikačnú sieť pokrývajúcu celé územie krajiny, ale označila riziká spojené s čínskym gigantom za „zvládnuteľné“.

Huawei sa snaží zmierniť obavy zo špionáže, v Bruseli otvoril Centrum kyberbezpečnosti

Predstavitelia Európskej komisie a čínskeho gigantu Huawei sa stretli v Bruseli. Čínska spoločnosť stretnutie interpretovala ako snahu o zmierenie. Z Bruselu sa ale zatiaľ ozývajú hlasy volajúce po spoločnom postupe proti gigantu.

Český prezident Miloš Zeman v súvislosti v varovaním NÚKIB v televízii Barandov informoval, že má informácie o odvetných opatreniach, ktoré Peking voči Prahe plánuje uplatniť. Ohrozené mali byť investície Škody Auto aj spoločnosti PPF, majoritného vlastníka českého operátora O2, v Číne za takmer 330 miliónov eur.

Český kyberatašé pre EÚ a NATO Lukáš Pimper odmieta, že by výzva NÚKIB mala ambíciu akokoľvek pomáhať v obchodnej vojne napríklad Spojeným štátom americkým. „V rámci našej činnosti sme zistili, že existujú riziká spojené s firmami Huawei a ZTE (čínsky výrobca telekomunikačných zariadení, pozn. red.). Ak máme kritickú masu informácií, ktorú vyhodnotíme tak, že riziká sú naozaj dôležité pre českú bezpečnosť, potom vydáme varovanie,“ vysvetľuje Pimper.

Komponenty pre 5G siete v Českej republike navyše zatiaľ dodávajú iba firmy z Európy alebo Ázie, žiadna americká spoločnosť na trhu zatiaľ nefiguruje. Podľa ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka by ale v súvislosti s výstavbou nových sietí nemal byť dopredu vyradený žiaden potenciálny dodávateľ. Huawei Česká republika je totiž oficiálne českou spoločnosťou a podľa jej riaditeľa Radoslawa Kedziaho sú českými spoločnosťami aj dodávatelia, subdodávatelia, distribútori, ako aj 80 percent jej zamestnancov. „Sme miestni hráč, nemáme nič spoločné so žiadnymi politickými organizáciami,“ uviedol Kedzia v rozhovore pre portál iDnes.cz.

Varšava je aj pod drobnohľadom Washingtonu opatrná

V Poľsku sa spoločnosť Huawei dostala do centra pozornosti po tom, čo začiatkom roka miestna tajná služba zadržala pre podozrenie zo špionáže šéfa poľskej pobočky Huawei, ktorý v minulosti dokonca v tajnej službe pracoval. Spolu s ním poľskí operatívci zadržali aj Wanga Weijinga, riaditeľa pre predaj spoločnosti.

Rýchlu aktivitu miestnych zložiek ocenil aj šéf americkej diplomacie Mike Pompeo, ktorý o mesiac po incidente Poľsko navštívil. Centrum pre strednú a východnú Európu má Huawei práve vo Varšave, Poľsko je preto dôležitým centrom, ale zároveň spojencom Washingtonu aj v tejto oblasti.

Únia by mala mať právo veta pri megaprojektoch financovaných Čínou, tvrdí Oettinger

Pom tom, čo sa Taliansko pripojilo k čínskemu infraštruktúrnemu projektu novej Hodvábnej cesty, eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger chce pre Úniu právo veta, aby mohla blokovať infraštruktúrne projekty v Európe financované Čínou. 

Napriek silnejúcemu vplyvu Washingtonu na Varšavu sa ani Poľsko do individuálnych a ostrých výbojov voči Číne zatiaľ nepúšťa. Koncom mája poľská ministerka pre digitálne veci Wanda Buková oznámila, že svoju pozíciu voči spoločnosti Huawei doručí Bruselu na konci júna, tak ako to Európska komisia žiada. Ak by však Varšava vylúčila čínskeho giganta zo svojho trhu, Buková predpokladá, že by sa poľský trh stal menej konkurencieschopným, čo by okrem iného znamenalo aj drahšie služby. Na tlačovej konferencii však uviedla, že prípadné vylúčenie služieb spoločnosti Huawei by automaticky neznamenalo „odkladom realizácie 5G sietí v Poľsku“.

Čínska strana je však presvedčená o opaku. Veľvyslanec v Poľsku Liu Guangyuan v nedávnom rozhovore pre denník Rzeczposlpolita uviedol, že ak sa krajina rozhodne z trhu odtlačiť čínskeho giganta, nástup 5G technológie sa posunie o dva až tri roky.

Veľvyslanec pripomenul, že spoločnosť je aktívna tri dekády a 15 rokov úspešne pôsobí aj na poľskom trhu, pričom sa zaslúžila o rozvoj celého sektoru. „Huawei každoročne investuje 10 percent svojho zisku do technického a vedeckého výskumu a 45 percent jeho zamestnancov sa zaoberá výskumom technického rozvoja. To je hlavný dôvod, prečo je Huawei lídrom v telekomunikačnom priemysle na svete,“ uviedol Liu Guangyuan.

Najdôležitejší operátori v krajine, spoločnosti T-Mobile Polska, Orange a Play, už dnes technológiu Číňanov využívajú a podľa správy agentúry Reuters je preto skôr nepravdepodobné, že by bolo jej pôsobenie na trhu obmedzené úplne, a to najmä z finančných dôvodov. Varšava by totiž už existujúce zariadenia nedokázala úplne nahradiť.

Budapešť – čínsky obľúbenec

Maďarsko má z krajín V4 najpozitívnejší a v praxi aj najbližší vzťah s Pekingom. Je najväčším recipientom čínskych investícii v regióne, pričom tie už mali presiahnuť tri miliardy eur. Huawei je však až druhou najdôležitejšou čínskou spoločnosťou na maďarskom trhu. Najväčšia investícia doteraz prišla z čínskej chemičky Wanhua.

Maďarský objem obchodu s Čínou predstavuje ale iba 1,2 percenta celkového objemu dvadsiatich ôsmich krajín EÚ, na čo častokrát upozorňuje aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. „Kto sú teda ich (čínski, pozn. red.) hlavní dodávatelia? Nemecké a britské spoločnosti. Takže pokiaľ ide o Čínu, myslím si, že by sme s pokrytectvom konečne mali prestať,“ povedal Szijjártó pre agentúru Bloomberg.

Huawei je v krajine populárnou značkou. Koncom minulého roka podľa výsledkov spoločnosti približne tri štvrtiny Maďarov používali na komunikáciu zariadenia čínskeho giganta, a to nielen smartfóny, ale aj antény, vysielače, prijímače, prepínače či servery. Od roku 2005, kedy Huawei vstúpil na maďarský trh, preinvestovala spoločnosť vyše miliardu eur.

Čínsky šéf diplomacie presviedča európskych predstaviteľov o férovosti Pekingu

Wang Yi je na európskom turné a chystá aprílový summit EÚ-Čína. Európski predstavitelia napriek prívetivej rétorike plánujú pre čínske firmy obmedzenia v prístupe k verejným zákazkám.

Po aprílovej návšteve maďarského ministra financií Mihalyho Vargu v Číne agentúry informovali, že Maďarsko bude s čínskou spoločnosťou aj naďalej intenzívne spolupracovať. Na pláne je rozvoj širokopásmovej internetovej siete a splnenie cieľa vlády dostať do roku 2025 vysokorýchlostné pripojenie do 90 percent domácností. Na rozdiel od ostatných krajín Únie v Maďarsku stále výrazne rastie počet predplatiteľov internetu, čo predpovedá ďalší rozvoj sektora aj do budúcna.

Varga označil Huawei za „strategického partnera“ maďarskej vlády. Tým je ale už od roku 2013, kedy Orbánova vláda podpísala s Číňanmi dohodu a strategickosti spolupráce, pričom išlo o prvú čínsku spoločnosť, ktorá takýto status v Maďarsku získala.

Pre Huawei v Maďarsku v súčasnosti pracujú asi dve tisícky maďarských zamestnancov. V krajine sa rovnako nachádza najväčšie logistické a výrobné centrum spoločnosti mimo Číny a priestoru na ďalší rozvoj je stále dosť. Maďarský Telekom ešte v roku 2017 otestoval 5G pripojenie v skutočných podmienkach práve na zariadeniach Huawei a s čínskou spoločnosťou spolupracujú aj ďalší operátori Vodafone a Telenor. Firma sa má podieľať napríklad aj na dodávke siete pre pretekársku dráhu pre autonómne vozidlá v západnej časti krajiny.

Vzhľadom na tieto rozsiahle plány sa preto očakáva, že Budapešť bude čínske investície v Európe hájiť aj na pôde inštitúcii EÚ.