Inštitúcie Únie sa dohodli na COVID osvedčení, platiť má od júla

Ilustračný obrázok národnej aplikácie digitálneho osvedčenia EÚ pre COVID. [EP]

Do posledného dňa bola budúcnosť únijných vakcínových a testovacích certifikátov neistá. Po štvrtom trialógu Rady a Parlamentu je dohoda na stole. Zmenil sa v nej názov a Únia prisľúbila nákup testov za 100 miliónov eur z nástroja núdzovej podpory. 

Európsky parlament a Rada EÚ sa posledné týždne snažili nájsť zhodu na certifikátoch, ktoré majú uľahčiť cestovanie po Európe. Štvrtok (20. mája) vo večerných hodinách sa im podarilo dosiahnuť predbežnú dohodu.

Ide o jednotný únijný doklad, vďaka ktorému budú môcť občania svoj epidemický status preukázať vo všetkých krajinách Únie. Obsahovať môže niekoľko potvrdení v podobe QR kódu, nielen o očkovaní, ale aj o negatívnom teste alebo prekonaní choroby. Dostupný má byť v elektronickej aj papierovej podobe a má začať fungovať 1. júla.

Na rozhodnutí členských krajín ale zostáva viacero dôležitých otázok. Budú môcť rozhodnúť o tom, či prijmú aj výsledky antigenových testov, iba jednej dávky očkovania, prípadne zaočkovanie neregistrovanou vakcínou. Žiadnych cestujúcich nemôžu odmietnuť, ale môžu nariadiť napríklad karanténu.

V rámci dohody pristali členské štáty na viaceré podmienky Parlamentu. Osvedčenie prešlo zmenou v názve, zo zeleného digitálneho certifikátu sa stalo digitálne osvedčenie EÚ pre COVID.

Najväčším ústupkom členských štátov je ale uvoľnenie sto miliónov eur na nákup testov z nástroja núdzovej podpory. Europoslanci totiž požadovali, aby bolo testovanie čo najdostupnejšie. Prioritne majú ísť pendlerom, ktorí prekračujú hranice kvôli práci alebo škole, ale aj pre kritický personál.

„Táto dohoda je prvým krokom k návratu schengenského priestoru do normálu,“ povedal španielsky europoslanec Juan Fernando López Aguilar (S&D), ktorý je spravodajcom legislatívy.

Príprava COVID pasov mešká, eurokomisia varuje pred nejednotnými certifikátmi

Rokovania o spoločnom COVID pase v bloku nenapredujú dostatočne rýchlo. Ak sa dohoda nenájde čo najskôr, ohrozená je nielen blížiaca sa letná turistická sezóna. Rizikom je falšovanie nejednotných certifikátov a v konečnom dôsledku aj šírenie vírusu.

Karantény by nemali zavádzať

Europoslanci ešte tento týždeň upozorňovali, že reálne hrozil scenár, že sa inštitúcie nedohodnú a členské štáty schvália režim iba ako odporúčanie, nie záväznú smernicu.

„Deje sa to od začiatku pandémie, že každý je za seba. Skončí to ako výhovorka, že Brusel nerozhodol, ale bude to maslo na hlave členských štátov,“ hovoril europoslanec Martin Hojsík (PS, RE).

Dohoda sa však nakoniec podarila. Europoslanci pôvodne požadovali zadarmo testy pre všetkých, z požiadavky ale zľavili a pristúpili na spoločný nákup testov. Z nástroja núdzovej podpory môže ísť na testy aj ďalších sto miliónov eur, to však budú musieť v prípade potreby schváliť rozpočtové orgány Únie.

Certifikát však negarantuje vstup do krajiny bez obmedzení. Vo vyjednanej dohode je napísané, že krajiny by pre držiteľov osvedčenia nemali zavádzať karantény, stále im však zostáva právo urobiť tak, pokiaľ sú „primerané a nevyhnutné na zabezpečenie ochrany verejného zdravia“.

Komisiu a členské štáty o zavádzaní takýchto obmedzení musia informovať aspoň 48 hodín vopred a mali by sa riadiť údajmi zverejňovanými Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Iba schválené vakcíny

V rámci osvedčenia budú platiť iba vakcíny, ktoré schválila Európska agentúra pre lieky (EMA). Ide teda o očkovania Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen. Do tohto zoznamu nepatrí vakcína Sputnik V.

„Loptička je na strane výrobcov vakcín, aby sa na tieto zoznamy dostali,“ myslí si slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU, EPP).

Ak ale chce krajina jednostranne uznávať osvedčenia aj o nechválených vakcínach, prípade schválených na núdzové použitie Svetovou zdravotníckou organizáciou, môže tak urobiť. Ľudia zaočkovaní neschválenou vakcínou tiež môžu získať platné osvedčenie vďaka testu.

Členské štáty v rámci Rady EÚ si stáli za šesťtýždňovým prechodným obdobím, ktoré by začalo plynúť od spustenia certifikátov, počas ktorého by pravidlá režimu ešte nemuseli napĺňať. Europarlamentu sa tento bod nepozdával, pretože chceli, aby osvedčenia platili čo najskôr. Nakoniec má smernica platiť od 1. júla a šesťtýždňové prechodné obdobie v dohode zostalo.

„Systém bude na únijnej úrovni hotový o pár dní. Je kľúčové, aby členské štáty pokračovali v zavádzaní vnútroštátnych systémov, aby zabezpečili, že systém bude čo najskôr funkčný. To občania EÚ oprávnene očakávajú,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen.

Eurokomisia predstavuje očkovací pas: QR kódy, „digitálna brána“ a (ne-)schválené vakcíny

Európske očkovacie pasy by mali znovu umožniť cestovanie po Európe. Európska komisia predstaví ich očakávaný návrh už dnes (17. marca). Portál EURACTIV má podrobnosti.

Do testovania sa zapojili

Slovensko vo štvrtok (20. mája) predstavilo jednotné potvrdenie o očkovaní, ktoré má byť platné na celom území. Keďže od prvého júla začne platiť celoeurópska platforma, bude nahradené digitálnym osvedčením EÚ pre COVID.

„Každá krajina bude mať svoje aplikácie, ktoré budú vytvorené na základne jednotného štandardu,“ približuje pre EURACTIV Slovensko tlačové oddelenie ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI).

Ministerstvo už prototyp aplikácie má, vytváranie QR kódov však teraz musí zabezpečiť Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré ma podľa tlačového oddelenia „jediné kompetenciu spracovávať informácie o zdravotnom stave občanov.“ Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského by osvedčenia mali byť pripravené do 26. júna.

Europoslanec Bilčík zverejnil informáciu, že Slovensko sa ako jedna z dvoch krajín nezapojilo do testovania takýchto aplikácií. To však MIRRI odmieta. „Táto informácia nie je pravdivá. Slovensko sa prostredníctvom NCZI zapojilo do medzinárodného testovania vzájomného uznávania certifikátov,“ odkazuje tlačové oddelenie s tým, že certifikát je „naša spoločná priorita“.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner