Investičný balík EÚ za 300 mld eur hľadá svoje zameranie

Zdroj: TASR

Včerajšie rokovanie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli bolo zamerané najmä na prípravu decembrového summitu EÚ, na ktorom budú hlavným bodom diskusie štátnikov o tom, ako povzbudiť investície do európskej ekonomiky, a takzvaný Junckerov balík v hodnote 300 miliárd eur.

V rozhovore pre TASR to potvrdil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík.

Pripomenul, že Jean-Claude Juncker tento balík prorastových opatrení predstavil už v lete ako nastávajúci predseda Európskej komisie. Členské štáty únie teraz očakávajú už konkrétny návrh, ktorý by mal byť známy do konca novembra.

"Európski lídri budú prerokúvať tento návrh s tým, že na budúci rok by sa mali pripraviť také nástroje, ktoré dodajú európskej ekonomike silný impulz z hľadiska investícií," spresnil Javorčík.

Slovenský diplomat dodal, že na dnešnom zasadnutí v Bruseli už padali návrhy, do akých oblastí by mali tieto investície smerovať, pričom sa spomínali infraštruktúrne projekty, energetika či digitálna agenda. Zatiaľ však išlo o úvodné diskusie na úrovni ministrov. Do decembrového summitu sa diskusie o mobilizácii prorastových opatrení zrejme zintenzívnia, najmä keď sa k Junckerovmu návrhu začnú vyjadrovať jednotlivé členské štáty.

"Z nášho pohľadu je dôležité, ako sa bude využívať kohézna politika a zdroje, ktoré sú v rámci nej na povzbudenie ekonomického rastu," upozornil Javorčík. Dodal, že SR považuje za nevyhnutné, aby sa v EÚ mobilizovali všetky dostupné zdroje, vrátane štrukturálnych fondov, na podporu investícií do reálnej ekonomiky.

Kodanská dilema

Ďalšou dôležitou témou dnešnej Rady ministrov bola iniciatíva talianskeho predsedníctva v EÚ prediskutovať zabezpečenie dodržiavania princípu právneho štátu. Rada chce určiť princípy, podľa ktorých sa bude monitorovať a hodnotiť dodržiavanie pravidiel právneho štátu vo všetkých členských krajinách únie.

V EÚ platí, že každá pristupujúca krajina je podrobená prísnemu preskúmaniu, či spĺňa kritériá právneho štátu a spoločné hodnoty únie.

"Avšak v samotnej únii tento monitoring nemáme. Ide aj o to, aby nedošlo k poľaveniu uplatňovania princípov právneho štátu po získaní členstva. To platí pre všetky krajiny," zdôraznil Javorčík.

V tomto smere nebola menovaná žiadna členská krajina. Ministri sa snažia, aby iniciatíva z roku 2013 našla uplatnenie, aby kontrolný mechanizmus bol založený na faktoch a objektívnych hodnoteniach a jeho platnosť daná v rámci zmlúv o EÚ a kompetencií únie.

Viac o mechanizme v článku: Medzi nečinnosťou a pozbavením hlasovacích práv

EurActiv.sk/TASR