Íri môžu opäť zamiešať kartami

Krátka správa

Írske denníky nezaháľajú a nechávajú si zhotovovať prvé prieskumy o tom, ako bude írska verejnosť hlasovať v referende o schválenej Lisabonskej zmluve (pozri súbor linek o Lisabonskej zmluve). Podľa denníka Irish Times len štvrtina opýtaných v prieskume povedala, že bude v plebiscite hlasovať „áno“. Zvyšok respondentov uviedol, že zatiaľ nie sú rozhodnutí, prípadne nemajú žiadny názor.

Írske “nie” by mohlo mať podobný efekt na celý proces reforiem inštitúcií EÚ ako referendá o Ústavnej zlmuve v Holandsku a Francúzsku. V pomerne čerstvej pamäti je aj prvé neúspešné írske referendum o zmluve z Nice.

Paradoxné je, že takáto miera podpory, ktorú ukázal spomínaný prieskum je len polovičná oproti podpore pre (veľmi podobnú) Ústavnú zmluvu z marca minulého roku, ktorá dosahovala 46 %. Prieskum naznačuje, že konečný výsledok referenda naplánovaného na máj 2008 je zatiaľ otvorený.  

Írski politici sa zhodujú v podpore pre novovyjednaný text zmluvy. Špecifickú pozíciu na politickej scéne majú írski Zelení. Ich strana sa stavala proti každej európskej zmluve za posledných 20 rokov, no v súčasnosti je badateľný trend, kedy sa jej voliči stávajú viac náchylnejší podporiť novú zmluvu ako napríklad voliči strany Fianna Fáil. Preto aj samotná strana prechádza konzultáciami, ktoré rozhodnú či sa pripojí ku kampani za Lisabonskú zmluvu pod taktovkou vládnych strán.

Írsko sa dostane do centra pozornosti, kedže je (zatiaľ) jedinou krajinou, ktorá podrobí Lisabonskú zmluvu ľudovému hlasovaniu. Krajiny, ktoré majú úmysel ratifikovať zmluvu v parlamente už začiatkom budúceho roka sú Francúzsko, Slovinsko a Česká republika.