Irí musia voliť znovu, hovorí Sarkozy

Podľa niektorých francúzskych poslancov zo Sarkozyho strany UMP, ktorí to potvrdili agentúre Reuters mal francúzsky prezident na stretnutí s nimi povedať jasne: „Íri budú musieť voliť znovu“. Zdá sa, že Sarkozyho preferovaná varianta je, aby Íri po pridaní niekoľkých politických deklarácií o neutralite, daniach a interrupciách opätovne hlasovali o zmluve niekedy na jar, aby sa všetko stihlo pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Výsledok prípadného druhého referenda si dnes ale nikto, ani írska vláda, netrúfa odhadnúť.

Budúci týždeň by sa mala hlava Francúzska v Dubline stretnúť s premiérom Brianom Cowenom, aby diskutovali o možných riešeniach. Sarkozyho kancelária poprela, že tam pôjde s dopredu pripraveným plánom. Naopak, prezident pôjde podľa svojich poradcov do Dublinu na to, aby počúval čo mu premiér Brian Cowen povie. „Nebude robiť návrhy. Nie je to naša úloha robiť návrhy. Je na Íroch, aby nám povedal, kde je problém a ako ho máme riešiť“, cituje agentúra poradcu.

Sarkozyho komentár vyvolal vlnu kritiky, najmä v Írsku. „Posledná vec, ktorú teraz potrebujeme je, aby prezident Sarkozy vbehol do mesta s inštrukciami a radami“, povedal na margo plánovanej Sarkozyho návštevy podľa denníka Financial Times konzervatívny írsky europoslanec Gay Mitchell. Britský tieňový minister zahraničných vecí William Hague vyhlásil, že by bolo veľmi zváštne, ak by Íri hlasovali o zmluve po druhýkrát, zatiaľ čo Briti ani raz. “EÚ si musí uvedomiť, že opakovanie referenda pokiaľ nedostaneme správnu odpoveď nevyzerá veľmi demokraticky”, cituje konzervatívneho politika britská tlač.

Írska vláda dostala od EÚ čas na reflexiu až do októbra. Minulý týždeň  spravila prvý konkrétny krok, keď nachala pripraviť špeciálny prieskum verejnej mienky, ktorý jej má povedať, prečo obyvatelia zeleného ostrova hlasovali ako hlasovali a mal by tiež poskytúť „hlbší pohľad na postoje verejnosti k Únii“.

Postoj Írov k Únii pomerne jasne naznačil nedávny prieskum Eurobarometer, ktorý ukázal, že Íri sú jedni z najeurooptimistickejších národov. Závery z prieskumu, ktorý si objednala vláda budú známe na začiatku septembra. Niektorí írski zástupcovia ale podľa FT spochybňujú, či bude vláda už na októbrovom summite schopná predložiť akčný plán a je pravdepodobné, že bude treba počkať až do decembra.

Medzičasom v Španielsku, horná komora tamojšieho parlamentu hladko ratifikovala Lisabonskú zmluvu. Po kráľovskom podpise sa tak Španielsko stane 23. krajinou, ktorá dokument ratifikovala.