Íri nesúhlasia s opakovaním referenda

71 % respondentov v prieskume uviedlo, že nechcú o Lisabonskej zmluve hlasovať znovu, zatiaľ čo 24 % by uvítalo druhú šancu vyjadriť sa k už raz odmietnutému dokumentu. Prieskum realizoval euroskeptický think tank Open Europe.

Z opýtaných 62 % uviedlo, že by v prípadnom opakovanom referende hlasovali proti zmluve, 34 % by naopak dokument podporilo. Tieto čísla by mohli znamenať, že v porovnaní s výsledkami referenda z 12. júna, kde 53,4 % voličov volilo nie, by sa tábor odporcov posilnil o 6 % percentuálnych bodov.

17 krajín EÚ už formálne uzavrelo parlamentnú ratifikáciu. Aby mohla vstúpiť do platnosti, muselo by ju ratifikovať všetkých 27 krajín EÚ. Lídri EÚ pomaly stupňujú tlak na Dublin, aby prišiel s nejakým riešením do októbrového summitu, írska vláda ale už dnes signalizuje, že bude potrebovať viac času.

Prieskum bol realizovaný medzi 21. a 23. júlom a 67 % respondentov v ňom súhlasilo s konštatovaním, že „politici v Európe nerešpektujú výsledok írskeho referenda“. O niečo menej, 61 %  opýtaných Írov nesúhlasilo s tvrdením, že ak všetkých 26 zvyšných krajín EÚ podporí zmluvu, Írsko by tak malo urobiť tiež.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, vyvola v Írsku vlnu verejného rozhorčenia svojím údajným výrokom, že „Íri budú musieť hlasovať znovu“. Na nedávnej návšteve Dublinu poprel, že by také niečo povedal.

V priekume 53 % ľudí uviedlo, že by boli menej naklonení voliť súčasného írskeho premiéra v prípade, že by vyhlásil opakovanie referenda. Aj takto vyzerá komplikovaný život Briana Cowena.

„Lídri EÚ, ktorí sa snažia prinúť Írsko, aby hlasovalo znovu hrajú veľmi nebezpečnú hru a vyzerá to tak, že Brian Cowen dáva do stávky svoje politické prežitie, ak by vyhlásil nové referendum“, povedal riaditeľ Open Europe Neil O´Brian. „Zastrašovaním voličov, naháňajú európski politici viac ľudí do tábora odporcov zmluvy“.

Írsky minister zahraničných vecí Micheál Martin odmietol výsledky prieskumu a obvinil think tank, že „zvonku zasahuje do národnej diskusie“. Vyhlásil, že neverí, že sa jeho krajina môže čokoľvek dozvedieť od antieurópskej organizácie typu Open Europe.

V inom prieskume, ktorý si nechala vypracovať Európska komisia sa zistilo, že 70 % tých, čo hlasovali proti zmluve tak urobilo v očakávaní, že výsledkom bude text výhodnejší pre Írsko. Íri by sa podľa niektorých mohli uspokojiť s prísľubom, že im bude ponechaný komisár.

Mnohí však prezieravo poznamenávajú, že netreba všetko staviť na jednu kartu – na druhé referendum. Zabúda sa sa tiež na to, že v prípade zmluvy z Nice, ktorú Íri schválili na druhý pokus bola situácia iná. Druhé referendum malo mandát od voličov, pretože to bola jedna z predvolebných téz strany Fianna Fáil.