Íri zvažujú referendum už v júni

Ak by sa táto informácia potvrdila, znamenalo by to podstatnú zmenu taktiky zo strany vlády Briana Cowena. Ten na decembrovom summite EÚ naznačil, že opakované referendum je možné najskôr koncom roka 2009.

Faktom je, že celý európsky legislatívny aparát pracuje s predpokladom, že druhé hlasovanie bude v októbri a zmluva by mohla vstúpiť do platnosti v januári 2010. Samozrejme za predpokladu, že Íri zmenia svoj názor.

Írska ekonomika padá a posledné prieskumy ukazujú jasnú podporu verejnosti pre zmluvu v potenciálnom druhom referende. To primälo írsku vládu, aby začala zvažovať skorší termín. Argument za skorší termín znie: „zdá sa, že je vhodná nálada, chyťme sa toho“, uviedol pre EurActiv zdroj z írskeho ministerstva zahraničných vecí.

Írsky europoslanec Eoin Ryan z Cowenovej strany Fianna Fail, vyzýva vládu aby urýchlila proces kodifikácie ústupkov, ktoré Írsko získalo na decembrovom summite EÚ a využilo výhodu súčasnej nálady v spoločnosti.

„Ak by vláda vedela úspešne a rýchlo ukončiť tieto rokovania a zabezpečiť potrebnú právnu ochranu, potom si myslím, že by referendum malo byť radšej skôr ako neskôr“, povedal.

Írske politické zdroje pre EurActiv uviedli, že faktor euroskeptickej strany Libertas tiež môže byť dôvodom, prečo by sa vláda mala rozhodnúť pre skoršie hlasovanie. „Debakel s podpismi zdiskreditoval Liberats a keď si zoberieme, že boli hlavnou hybnou silou za minuloročným nie, vláda si myslí, že je to ďalší dôvod, aby sa referendum presunulo na skôr. Veľmi vážne to zvažujú.“

Zdroj z írskeho ministerstva zahraničia dodáva, že zatiaľ ide len o špekuláciu: „V tomto štádiu je to možnosť, ale nič viac“.