Írom je už trochu lepšie, možno podporia Lisabon

Podľa oficiálnych údajov zverejnených v stredu dostávalo podporu nezamestnanosti v septembri 429 400 Írov, resp. 12,6% (v auguste – 12,4%) Výrazné spomalenie rastu nezamestnanosti živí nádeje na rýchle zotavenie sa z krízy.

„Vláda môže poukazovať na fakt, že hospodárstvo na tom nie je tak zle, ako sa obávali, a to by jej mohlo okrajovo pomôcť“ aj vo v referende, tvrdí ekonóm Ulster Bank, Simon Barry.

„Jasne to predstavuje pokračovanie povzbudzujúceho trendu a posilňuje to význam iných indikátorov, ukazujúcich tým istým smerom.“

Podľa prieskumov verejnej mienky sa zdá, že Írsko v dnešnom referende zmluvu ratifikuje. Výsledok však môže byť tesný, pretože v krajine panuje nespokojnosť so spôsobom, akým vláda zvláda hospodársku krízu.

Analytici varovali, že ak bude zmluva odmietnutá aj druhý krát, Írsku sa výrazne zvýši cena úverov a stratí medzinárodnú reputáciu.

Podľa niektorých ekonómov by mohlo Írsko zvrátiť negatívny rast HDP už v budúcom roku, nie až v 2011. Maloobchodný predaj i export začali vykazovať pozitívne trendy.

V januári až auguste tohto roku pribúdalo mesačne 17 000 nových nezamestnaných. Nárast o 600 medzi augustom a septembrom je teda výrazným zlomom a pomôže aj napätým írskym verejným financiám.

„Pre rok 2010 bude v upravených vyhliadkach rozpočtu počet ľudí žiadajúcich podporu v nezamestnanosti nižší o priemerne 100 000 v porovnaní s tým, čo vláda očakávala v apríli“, povedal Ronnie O´Toole, hlavný ekonóm National Irish Bank.

„Výsledkom bude budúci rok výrazné ušetrenie v rozpočte sociálnych výdavkov, podpora výnosu daní z príjmu a DPH.“

Minister financií Brian Lenihan potrebuje v budúcoročnom rozpočte vyškrtať štyri miliardy eur. Odbory z verejného sektora varovali, že ak sa pokúsi znížiť zamestnanosť, alebo platy, pôjdu do štrajku.