Írske referendum: „Nie, by bola katastrofálna voľba“

Fitzgerald, ktorý stál v rokoch 1981 do 1987 na čele írskej vlády, apeluje na Írov, aby uznali, že ich krajina bola „najväčším víťazom členstva v EÚ“. Vďaka voľnému obchodu, ktorý so sebou prinieslo členstvo, krajina v posledných dekádach ekonomicky prekvitala, čím si vyslúžila prezývku „keltský tiger“.

Lisabonská zmluva je pre Írsko podľa Fitzgeralda najvýš výhodná, pretože ponecháva Írsku suverenitu v kľúčových otázkach. „Ponechali sme si všetky práva veta, ktoré sme potrebovali v dôležitých oblastiach ako sú obchodné rokovania, obrana a dane.“

Ako naznačujú posledné prieskumy verejnej mienky, bude výsledok referenda tesný. 41 % percent opýtaných by podľa nich hlasovalo za, 36 % proti a 26 % zostáva nerozhodnutých.

Bývalý líder strany Fine Gael v rozhovore ďalej ostro kritizuje kampaň odporcov zmluvy a označuje ju za propagandu. Podľa neho sú takmer všetky argumnety, ktoré používa nesprávne. Časté trvdenie, že prípadné írske veto pre zmeny v rovnej dani by mohlo byť zvrátené Európskym súdnym dvorom argumentujúcim pravidlami hospodárskej súťaže, nemá podľa Fitzgeralda žiadne opodstatnenie a odporcovia ho využívajú len preto, aby znepokojili ľudí.

Nedostatky vidí aj v kampani v prospech zmluvy, ktorá podľa neho prišla príliš neskoro. „Hoci je kampaň „za“ dobrá a odpovedá na všetky relevantné body, prichádza veľmi neskoro a veľa ľudí už oslovila propaganda proti zmluve“, povedal.

Fitzgerald tiež tvrdí, že v obsahu zmluvy možno nájsť „obrovský írsky vklad“. „Je to viac naša zmluva ako kohokoľvek iného“. Pripomína úlohu, ktorú v roku 2004 zohralo írske predsednícvo EÚ a írski členovia EP.

Dôsledky írskeho „nie“ pre Lisabonskú zmluvu odhadol Fitzgerald ako „veľmi škodlivé“ pre Írsko aj pre EÚ. Zopakoval slová šéfa Európskej komisie, José Manuela Barrosa, ktorý povedal, že „nemáme žiadny plán B, ak Írsko povie nie“. Fitzgerald priznáva, že „nevieme presne odhadnúť, aké dosledky by to malo“.

„Čo by urobili ostatné členské štáty? Dovolia, aby boli reformy, ktoré prináša Lisabonská zmluva zablokované alebo vytvoria spoločenstvo 26 v spoločenstve 27 a odsunú nás na okraj?“

„Máme všetky garancie, ktoré potrebujeme, nie je teda žiadny dôvod hlasovať proti nej“, zakončil bývalý premiér, ktorý v súčasnosti stojí na čele vplyvného dublinského think-tanku Institute of International & European Affairs.


Celý rozhovor v anglickom jazyku si môžete prečítať na tejto linke