Írski farmári zahlasujú za Lisabonskú zmluvu

Asociácia írskych farmárov (IFA) sa po rokovaniach s írskym premiérom uzniesla, že odporučí svojim členom, ktorých má asi 80 tisíc, hlasovať v budúcotýždňovom referende za Lisabonskú zmluvu. Zvýšila tak šance dokumentu prežiť najväčšiu skúšku v rámci ratifikačného procesu.

Po niekoľkých týždňoch nátlaku a hrozbách, že zmluvu nepodporia, írsky premiér, Brian Cowen, farmárom prisľúbil, že v bude v Európskej rade vetovať dohodu o liberalizácii svetového obchodu v rámci WTO, v prípade, že bude pre Írsko neakceptovateľná. 

Farmárska obec mala výhrady k počínaniu britského eurokomisára pre obchod Petra Mandelsona. Obávali sa, že bude viesť k dohode, ktorá otvorí európsky trh s potravinami lacnejším produktom, napríklad lacnejšiemu hovädziemu mäsu z juhoamerických rančov. Mandelson vtedy Írom propomenul, že sú jedným z najväčších príjemcov poľnohospodárskych dotácií v EÚ per capita.

Prísľubom ískeho veta dostala priechodnosť Lisabonskej zmluvy politicky prednosť pred vyjednávacou pozíciou Petra Mandelsona zastupujúceho Európsku úniu na rokovaniach v Ženeve.

Farmárski lídri plánujú teraz začať s kampaňou medzi poľnohospodármi a povzbudzovať ich aj ich rodiny, aby bez ohľadu na počasie prišli a hlasovali v referende. Niektoré odhady hovoria, že nízka účasť, pod 40%, by znamenala takmer isté víťazstvo tábora odporcov ťažko vyrokovanej reformnej zmluvy.