Írsko oznámi termín referenda do júna

Alexander Vondra rokoval cez víkend s írskym šéfom diplomacie v Corku. Hlavnou témou hodinovej schôdzky bola Lisabonská zmluva a právne záruky, ktoré Írsko dostane od ostatných členských štátov v citlivých oblastiach ako dane, neutralita, morálno-etické otázky (interrupcie) a počet členov Komisie. Okrajovo sa diskusia týkala aj ekonomickej krízy a transatlantických vzťahov.

Na decembrovom summite Európskej rady sa hlavy členských štátov a vlád zaviazali poskytnúť Írsku záruky v oblastiach, z ktorých mali írski občania v súvislosti s Lisabonskou zmluvou najväčšie obavy a preto hlasovali v júnovom referende proti ratifikácii zmluvy. Írska vláda na oplátku sľúbila vypísať druhé referendum ešte pred koncom funkčného obdobia Barrosovej Komisie, teda do konca októbra.

Počas českého predsedníctva by podľa Vondru malo dôjsť k finalizácii konečnej podoby týchto záruk a očakáva sa aj vyhlásenie termínu druhého referenda v Írsku. Micheál Martin uviedol, že írska vláda zatiaľ o dátume druhého referenda nerozhodla, schválenie zmluvy má však jej plnú podporu. Írsky minister zahraničia povedal, že Íri budú v súvislosti so zárukami intenzívne spolupracovať s českým predsedníctvom.

Alexander Vondra zdôraznil, že na Írsko nie je vyvíjaný žiadny nátlak a je úplne na írskej vláde, ako bude postupovať. Micheál Martin na oplátku povedal, že českú podporu „veľmi víta“. Podľa vicepremiéra Vondru sa teraz rokuje predovšetkým o znení textu, „ktorý by mal obsahovať právne záruky a o ktorom by mala Európska rada rozhodnúť“ do konca českého predsedníctva.

V súvislosti s termínom druhého írskeho referenda sa minulý týždeň objavili špekulácie, že by sa mohlo konať ešte v júni. K zvoleniu skoršieho termínu vyzvala vládu aj najsilnejšia opozičná strana Fine Gael. Slová írskeho ministra zahraničia však nesvedčia o tom, že by táto možnosť bola pravdepodobná. Micheál Martin tiež pochybuje o možnosti spojenia volieb do Európskeho parlamentu s druhým referendom o Lisabonskej zmluve.

Podľa prieskumu, ktorého výsledky uverejnil írsky denník The Irish Times by za zmluvu v referende hlasovalo 51 % občanov.

Lisabonská zmluva vstúpi do platnosti až po tom, čo ju ratifikujú všetky členské štáty. Parlamenty 25 členských štátov ju už schválili. V Poľsku chýba podpis prezidenta a v Nemecku začal zmluvu minulý týždeň prejednávať Ústavný súd.