Island stiahol žiadosť o členstvo v únii

Flickr.com/Magnus Johannsson

Islandská vláda oficiálne stiahla kandidatúru na členstvo v Európskej únii. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré vo štvrtok večer zverejnilo v Reykjavíku tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

Šéf islandskej diplomacie Gunnar Bragi Sveinsson už s rozhodnotím Reykjavíku oboznámil aj lotyšské predsedníctvo únie.

Rozhodnutie vládneho kabinetu, ktoré sa zrodilo podľa ministerstva zahraničných vecí ešte na utorkovom zasadaní v Reykjavíku, neprichádza neočakávane. Island tak neobnoví rokovania o pristúpení do EÚ, ktoré prerušil v septembri 2013 na neurčito.

O členstvo v únii požiadala krajina v roku 2009 po zrútení tamojšieho finančného systému. Island výrazne zasiahol krach americkej banky Lehman Brothers v septembri 2008. V krajine následne skrachovali tri najväčšie banky. Island v tom čase zápasil aj s výrazným oslabením svojej meny. Islandská koruna vtedy stratila polovicu svojej dovtedajšej hodnoty. Vízia členstva v eurozóne bola preto podľa agentúry AFP pre krajinu lákavou alternatívou.

Prístupové rokovania sa začali postupne komplikovať. Problematickou sa pre Island stala téma stanovenia kvót na rybolov, a to aj napriek tomu, že v prístupových vyjednávaniach sa o tejto téme oficiálne nerokovalo. Rybolov má v ekonomike tejto ostrovnej krajiny silné postavenie.

Proti členstvu v únii je podľa posledných prieskumov stále viac bežných Islanďanov. Aj napriek tomu občanov rozhočilo minuloročné vyhlásenie tamojšej vlády, že o ukončení prístupových rokovaní rozhodne bez ľudového hlasovania. Do ulíc hlavného mesta krajiny vyšli vtedy tisícky ľudí.

Spätný chod

Keď sa v roku 2013 dostali k moci centristická Strana pokroku a pravicová Strana nezávislosti, rokovania o členstve v únii kabinet premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona prerušil. Islanďania vtedy vyhlásili, že s úniou chcú udržiavať úzke väzby, pričom krajina s EÚ už vtedy v istej forme spolupracovala. Ostrov v severnom Atlantiku je totiž členom Schengenu a Európskeho hospodárskeho priestoru. Tento typ spolupráce s úniou umožňuje krajine exportovať morské plody bez colnej prirážky a rovnako podporuje rozvoj cestovného ruchu.

Aj napriek tomu, že krajinu zasiahla kríza v roku 2008, podľa oficiálnych údajov dosiahla výška HDP v minulom roku rekordnú úroveň. Podľa islandského štatistického úradu narástlo HDP krajiny v roku 2014 o 1,9 %, čím sa dostalo až na predkrízovú úroveň. Avšak „HDP na obyvateľa je stále nižšie ako bolo v roku 2008. Aj keď nemáme problém s nedostatkom voľných pracovných miest, chýbajú nám dobre platené pracovné miesta, a to najmä pre mladých absolventov,“ tvrdí Asgeir Jonsson, profesor ekonómie na Islandskej univerzite.

EurActiv.com/TASR