Island vyvolal konflikt medzi komisárom a šéfom EP

Pöttering pre fínsky denník Aamulehti povedal, že načasovanie slov komisára bolo zlé. „Teraz nie je správny čas ani len myslieť na rozširovanie.“

Rehn minulý týždeň pre The Guardian povedal, že Island by mohol vstúpiť do EÚ už v roku 2011, keďže ako člen Európskeho hospodárskeho priestoru má už vyrokované dve tretiny predvstupových kapitol. O tejto možnosti sa prvý krát zmienil v interview pre EurActiv v novembri (EurActiv.com).

Ak by sa Island uchádzal o členstvo, mohol by byť prijatý v rovnakej vlne, ako Chorvátsko. Podľa komisára by bolo pre EÚ dobré, ak by sa členom stala viac ako jedna krajina naraz.

Islandská nová premiérka Johanna Sigurdardottir včera označila pripojenie sa k EÚ a prijatie eura za najlepšiu možnosť pre jej krajinu. Island čelí kolapsu finančného systému a vážnym ekonomickým dôsledkom globálnej krízy.

Pöttering však tvrdí, že namiesto diskutovania o ďalšom rozširovaní má byť prioritou dokončenie ratifikácie Lisabonskej zmluvy, ktorú mnohí považujú za nevyhnutný predpoklad ďalšieho rozšírenia.

Nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dokonca vylúčili prijatie nových členov – s výnimkou Chorvátska, s ktorým už prebiehajú intenzívne rokovania – pred ratifikáciou zmluvy.

Na to je však potrebná ratifikácia všetkých 27 členských krajín. Zatiaľ to neurobilo Írsko a Česká republika. Íri už zmluvu raz odmietli v referende, no v súčasnosti podpora jej schváleniu rastie. V Prahe zastala ratifikácia v parlamente. V bruselských kruhoch však prevláda viera, že sa zmluvu podarí ratifikovať do konca tohto roka.

Pöttering sa obáva, že Rehnove poznámky môžu ohroziť budúcnosť zmluvy. „Krajiny, ktoré sú proti Lisabonskej zmluve, musia prebrať na seba zodpovednosť za to, že zabraňujú ďalšiemu rozširovaniu EÚ. Komisár podkopáva základ tohto princípu.“

Europoslanci nekritizovali Rehna za jeho prístup k rozširovaniu prvý krát. Minulý rok nemecký konzervatívny europoslanec Elmar Brok obvinil komisára z prekračovania kompetencií, keď Rehn žiadal, aby bol prístupový proces Turecka vyhlásený za nezvratný.

Rehn už naznačil, že sa bude uchádzať o post aj druhý krát. Konflikty s EP, ktorý musí nomináciu komisárov potvrdiť, môžu jeho ambície ohroziť.