Islandský premiér už nechce členstvo v únii

Zdroj: Wikimedia

Island plánuje stiahnuť žiadosť o členstvo v Európskej únii, naznačil to islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Bylgjan.

Gunnlaugsson očakáva, že islandský parlament čoskoro prijme uznesenie o oficiálnom stiahnutí žiadosti o členstvo v Európskej únii.

Pôjde pritom už o druhý pokus Islandu o zastavenie prístupového procesu do únie. Vláda v Reykjavíku v roku 2013 požiadala parlament, aby rozhodol v prospech stiahnutia prihlášky na členstvo v EÚ, čo medzi obyvateľmi vyvolalo vlnu protestov. Opozícia žiadala, aby o otázke členstva bolo rozhodnuté v referende.

Islandský premiér tvrdí, že ponuka členstva už „nie je aktuálna a je v rozpore s politikami novej vlády.“

Bývalý islandský minister zahraničných vecí Ossur Skarphedinsson si myslí, že týmto krokom vládnuca Strana nezávislosti hrubo porušuje svoj predvolebný sľub o osude Islandu rozhodovať v referende.

„Opakované prieskumy verejnej mienky naznačujú, že obyvatelia podporujú, aby Island pokračoval v prístupových rokovaniach. Takže si myslím, že premiér iba bez ohľadne ignoruje vôľu národa,“ vyhlásil Skarphedinsson.

Island požiadal o členstvo v EÚ v roku 2009, v čase hlbokej finančnej a hospodárskej krízy. Samotné prístupové rokovania začali v júli 2010.V rámci integračného procesu Brusel otvoril štyri prístupové kapitoly a dve z nich zavrel.

Prístupové rokovania medzi Islandom a EÚ však boli pozastavené po všeobecných voľbách v apríli 2013, po ktorých vládu zostavili euroskeptické skupiny Pokrokovej strany a Strany nezávislosti. Najcitovanejším dôvodom sa stali kvóty na výlov rýb, ktoré Brusel pravidelne presadzuje, a ktoré islandský rybársky priemysel neakceptuje.

Ossur Skarphedinsson, ktorý bol ministrom zahraničných vecí v čase, keď Island podával prihlášku o členstvo, aj naďalej tvrdí, že členstvo v únii by poskytlo krajine potrebnú ekonomickú stabilitu a bezpečnosť.

„Myslím si, že by bolo múdre, aby sa Island stal členom únie. To, čo si pre Island prajeme je stabilita pre naše podniky a pre jednotlivcov, čo by sme dosiahli v rámci jednotného menového systému EÚ,“ vyhlásil Skarphedinsson pre ruský spravodajský server Sputnik.

Island, s populáciou 325 000, je ekonomicky úzko prepojený s krajinami Európskej únie. Až  78 percent islandského vývozu smeruje do EÚ a 52 percent dovozu je z práve z krajín únie.

Táto ostrovná krajina je súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA),  Schengenského priestoru a členom Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA).

Hoci Island nemá hlasovacie právo v rámci štruktúr Európskej únie, už dnes na zotrvanie v týchto zoskupeniach musí aplikovať väčšinu nariadení EÚ. Plné členstvo v únii by preto bolo podľa Skarphedinssona logickým krokom.

EurActiv.sk/TASR