Ivan Rogers: Návrat k pravidlám WTO pri obchode s Úniou by bol „desivý“

ivan rogers

Ivan Rogers, zdroj: Európsky parlament

Británia dosiahne obchodnú dohodu s Európskou úniou možno už v lete 2020. Jej ratifikácia však môže trvať ďalších pár rokov. Členov britského parlamentného výboru pre brexit na to dnes upozornil bývalý britský veľvyslanec pri EÚ Ivan Rogers.

Nedá sa odhadnúť, čo bude po brexite

Aj keby sa obe strany dohodli na paralelnej diskusii o prechodnej o obchode, ktorá by začala už tento rok, rokovania o obchode v rámci EÚ sú pomerne zdĺhavé. Ďalších 18 mesiacov, a možno aj viac, potom zaberie proces ratifikácie, myslí si Rogers.

Dodal, že aj keby sa obe strany počas dvoch rokov od aktivácie článku 50 Lisabonskej zmluvy dohodli na tom, čo by mala budúca dohoda o voľnom obchode pokrývať, nie je možné odhadnúť, čo sa stane, keď Británia z EÚ vystúpi.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/hammond-tvrdy-brexit-donuti-britaniu-zmenit-hospodarsky-model-stane-sa-danovym-rajom/

Opätovné zavedenie ciel by bolo „desivé“

Rogers poslancom povedal, že môžu len dúfať, že obe strany budú chcieť čo najširšiu dohodu, ktorá sa bude týkať ako obchodu s tovarmi, tak celého sektora služieb.

Varoval, že dôsledky návratu k pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO) po brexite, čo by znamenalo opätovné zavedenie ciel, by boli desivé.

Môže sa tiež stať, že Británia sa v zásade dohodne s EÚ na voľnom obchode s tovarmi a službami. Niektoré štáty Únie však možno nebudú chcieť, aby dohoda pokrývala všetky sektory služieb.

Pre Britániu je napríklad kľúčový finančný sektor, ktorý môže veľa stratiť, ak príde o voľný prístup na európsky trh.

Čítajte aj: Bankári opúšťajú Londýn. Smerujú do Paríža a Frankfurtu