Jadrový priemysel dostane ďalšie dotácie. Na vyraďovanie aj jadrovú fúziu

Europoslanci podporili financovanie výskumu aj zadného cyklu v jadrovom priemysle. [EPA-EFE/Dai Kurokawa]

Europoslanci súhlasili s navýšením finančných prostriedkov pre vyraďovanie atómiek v Bulharsku a na Slovensku a pre výskumný projekt ITER v južnom Francúzsku.

Európsky parlament v stredu 16. januára vyzval na zvýšenie finančného príspevku EÚ na proces vyraďovania už odstavených jadrových zariadení v Bulharsku a na Slovensku.

V utorok zase Parlament súhlasil s pokračovaním dotácií pre medzinárodný projekt jadrovej fúzie. V rokoch 2021 – 2027 sa mu z európskeho rozpočtu ujde šesť miliárd eur.

Vyššie spolufinancovanie

Za uznesenie o financovaní vyraďovania hlasovalo 494 poslancov, 35 bolo proti a 32 sa zdržalo hlasovania. Zákonodarcovia vyzvali na úpravu výšky spolufinancovania aktivít, ktoré súvisia s procesom vyraďovania odstavenej jadrovej elektrárne Bohunice V1 na Slovensku a štyroch odstavených blokov jadrovej elektrárne Kozloduj v Bulharsku.

Komisia navrhuje dať na vyraďovanie Bohuníc ďalších 55 miliónov eur

Dva odstavené jadrové bloky musí Slovensko vyradiť do roku 2025. Ak chce získať viac financií, ako navrhuje európska exekutíva, musí predložiť presné argumenty, upozorňuje Maroš Šefčovič.

Pôvodný návrh Európskej komisie, aby finančná spoluúčasť Únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania v rokoch 2021-2027 nepresiahla 50 percent, europoslanci prepracovali tak, aby spolufinancovanie EÚ tvorilo minimálne 50 percent.

Parlament rovnako navrhol, aby Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC) bolo poverené zhromažďovaním, rozvíjaním a výmenou poznatkov v oblasti vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky na úrovni EÚ.

Štefanec a Škripek sú spokojní

„Jadrové elektrárne a odpad z nich sú problémom, ktorý nemôžeme nechávať na ďalšie generácie. Tak ako v prípade iných environmentálnych záťaží, je Európska únia pripravená pomôcť s jeho riešením,“ uviedol europoslanec Ivan Štefanec (EPP).

Program Únie podporuje aj jeho kolega Branislav Škripek (ECR).  „Zo zvýšenej finančnej spoluúčasti EÚ bude profitovať aj Slovensko. V čase trendu implementovania politík obnoviteľných zdrojov je rozumné podporovať výskum v oblasti jadrovej energetiky, ktorá ostáva spoľahlivou cestou energetickej diverzifikácie pre Slovensko aj Európu,“ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

Schválené uznesenie Európskeho parlamentu bude zaslané Rade EÚ. V tomto prípade však ide o nezáväzné stanovisko, nakoľko Európsky parlament má v tejto otázke iba poradnú úlohu. Konečné znenie nového nariadenia je tak plne v rukách ministrov členských štátov.

Nevyhnutnosť alebo chiméra

V inom hlasovaní na štrasburskej plenárke europoslanci podporili ďalšie financovanie Termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER). Projekt, ktorý sa nachádza vo francúzskom Cadarache, dostane v rokoch 2021 – 2027 z európskeho rozpočtu šesť miliárd eur. Hoci najviac na ITER prispieva Únia, financujú ho aj Spojené štáty, Čína, Južná Kórea, Japonsko, Rusko a India.

Europoslanci kritizujú financovanie ITER, „svätého grálu energie“

Členovia výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu poukázali na rastúce náklady a zdržania pri výstavbe experimentálneho termonukleárneho reaktora, ktorý má byť „svätým grálom energie“.

Reaktor v Cadarache je dokončený na 60 percent. Elektrinu by mal začať podľa plánu vyrábať v roku 2035. Do siete má však byť zapojený až v roku 2055. ITER experimentuje s jadrovou fúziou, vďaka ktorej by mal vyprodukovať desaťkrát viac energie ako spotrebuje. Jeho francúzsky šéf Bernard Bigot tento týždeň pre nemecký denník Handelsblatt povedal, že fúzne reaktory budú nevyhnutné pre boj s klimatickou zmenou.

Francúzska zelená europoslankyňa Michèle Rivasiová naopak vyzvala na financovanie obnoviteľných zdrojov. ITER nazvala „vedeckou chimérou“, „prometeovským snom“ a „finančnou priepasťou“, ktorej celkové náklady sú podľa ňou citovanej štúdie až 65 miliárd eur.