Jarné referendum v Írsku “nepravdepodobné”

Vplyvní europoslanci tento týždeň formálne požiadali Írsko, aby zopakovalo referendum už začiatkom roka 2009. Bez Lisabonu “budú európski občania zbavení dôležitých nových demokratických práv v EÚ”, povedal nemecký europoslanec Jo Leinen, šéf výboru pre ústavné veci EP. 

Poslanci sa obávajú, že bez opakovania referenda sa budú voľby konať v „inštitucionálnom chaose”, čo je obava, ktorú zdieľajú mnohí európski politici.

Veľa členských krajín EÚ ako napríklad Španielsko nie sú nadšené z vyhliadky straty niekoľkých kresiel v Európskom parlamente, tlačia preto na Írov, aby prišli s včasným riešením lisabonského problému.

Zakladateľ European Policy Centre (EPC) Stanley Crossick zosumarizoval tieto pozície nasledovne: “Myslím si, že je podstatné, aby írska vláda pripravila referendum najneskôr v marci 2009, aj keby výsledkom mala byť smrť Lisabonskej zmluvy. Pri zohľadnení zmien vo svete, problémov na finančných trhoch, hospodárskej recesie a toho, že Európa by mala byť lídrom pri riešení týchto výziev, by si naši írski priatelia mohli uvedomiť, že navonok silná Európa je kľúčová nie len pre nich a pre nás všetkých. Len ďalšie nekompetentné počínanie írskej vlády by viedlo k druhému “nie” (BlogActiv, 15.11)

Nádeje na jarné hlasovanie zosilneli, keď nedávny prieskum verejenej mienky odhalil, že pozícia tábora ľudí, ktorí sú ochotní podporiť zmluvu sa od júnového referenda posilnila.

Pravdepodobnosť jarného “bleskového referenda” v Írsku je však napriek tomu minimálna, najmä s ohľadom na nízku popularitu súčasnej írskej vlády. Verejná podpora vlády Briana Cowena prepadla na najnižšiu úroveň odkedy sa ujal úradu.

Z ústavného hľadiska ide tiež o čas. Na to, aby mohlo Írsko a Európa implementovať ustanovenia Lisabonskej zmluvy v dostočnom predstihu pred voľbami, muselo by sa druhé referendum odohrať na začiatku roka, hovorí Joseph Curtin, senior analytik na Írskom inštitúte pre európske otázky (IIEA).

Bolo by podľa Curtina „veľkým prekvapením“, ak by írska vláda v decembri európskym partnerom oznámila, že na jar plánuje zorganizovať druhé referendum. “Nezdá sa, že by to bolo na programe dňa s ohľadom na mieru verejenej podpory pre túto vládu”, povedal pre EurActiv Curtin.