Je V4 nadávka? Ako na odstredivé sily v EÚ

Minister Miroslav Lajčák a podpredseda EK Maroš Šefčovič na konferencii SFPA. Zdroj: MZVaEZ SR

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

Konferenciu „EÚ v roku 2016: Ako čeliť odstredivým silám?“ zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, zastúpením v SR, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Partnermi konferencie boli združenie Ad hoc a portál EurActiv.sk.    

 

Radikálne a odstredivé názory naberajú vo verejnej diskusii v EÚ na sile. Zhodli sa na tom takmer všetci účastníci výročnej konferencie venovanej európskej politike na Slovensku.

„Ľudia vnímajú výhody plynúce z EÚ ako samozrejmosť, ako niečo večné, nemenné a menej si uvedomujú hrozby a celospoločenské náklady, ktoré by z možnej dezintegrácie vyplynuli,“ myslí si vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek.

Za narastajúci problém považuje živelné šírenie konšpiračných teórií a propagandy.

„Tieto toxické informácie vyvolávajú negatívne ľudské pudy a obavy a je ich veľmi ťažké systematicky vyvracať,“ povedal Chrenek.

Nedôvera

Najväčšou hrozbou je, že občania neveria, že sa politickým elitám podarí súčasné výzvy zvládnuť, hovorí minister zahraničných a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Miera nedôvery má potenciál EÚ „rozložiť“.

Žiadny členský štát nie je dostatočne silný, aby problémy vedel riešiť sám. Pri európskych riešeniach treba ale podľa ministra hľadať rovnováhu medzi „kompromisom a očakávanou efektivitou“ a „našim idealizmom a realizmom okolitého sveta“.

Zvýšiť odolnosť voči vnútorným a vonkajším odstredivým silám je jednou z ambícií slovenského predsedníctva v Rade EÚ, dodáva.

Vnútorné odstredivé sily

Jednou z takých síl je migračná výzva.

Lajčák argumentuje prieskumom Pew Research Centre, podľa ktorého je 75 % občanov EÚ nespokojných s tým, ako EÚ rieši migráciu. „Zdá sa, že občania EÚ si zachovali zdravý rozum, čo sa nedá povedať o európskych inštitúciách“, komentoval Lajčák.

Hoci Slovensko tvrdí to, čo si podľa tohto prieskumu myslí väčšina ľudí, „napriek tomu nám nadávajú a pomaly sa nám vyhrážajú suspendovaním členstva v únii“, sťažuje sa minister.

Dodáva však, že migrácia nie je sezónny problém a musíme sa s ňou naučiť žiť. „Ide o globálny problém a Európa musí byť súčasťou jeho riešenia.“

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič hovorí, že utečenecká kríza zatriasla fungovaním EÚ. „Neboli sme na to pripravení ani rámcami, ani psychologicky“.

Na kritiku ohľadne „administratívnych riešení, ktoré nefungujú“ – teda prerozdeľovanie utečencov na báze kvót – Šefčovič pripomína, že nárvhy, ktoré sú na Slovensku vnímané ako za „ďaleko za čiarou“ iní v EÚ považujú za „absolútne nedostatočné“.

V4 ako nadávka?

Podľa ministra Lajčáka však treba rešpektovať motto EÚ „zjednotení v rozmanitosti“.

„V4 je dnes takmer nadávka, no my máme právo na svoju vlastnú historickú skúsenosť, z ktorej vychádzajú naše postoje. Nie som si vedomý žiadneho problému v EÚ, ktorý by spôsobila V4. Hlboko ma urážajú komentáre na našu adresu len preto, že si myslíme, že mechanické rozdeľovanie migrantov je nezmysel.“

Šefčovič nemá pocit, že by to s imidžom V4 v EÚ bolo až také dramatické. Faktom však podľa neho je, že v uplynulom období viedla Komisia s vyšehradskými krajinami „veľmi zložité debaty“, či už ide o Poľsko alebo Maďarsko.

Pokiaľ ide o samotnú migráciu, podľa Šefčoviča postupne dostávame situáciu pod kontrolu a vidíme „dramatický pokles“ príchodov do Grécka. Intenzívne sa rozvíja spolupráca s africkými krajinami. Súčasťou riešenia musí podľa neho byť aj „zvládnuť možnosť legálnej migrácie“ do EÚ.

Referendum ako nový začiatok

Nech už bude výsledok štvrtkového britského referenda o vystúpení z EÚ akýkoľvek, podľa Lajčáka je isté je len to, že sa únia zmení. Nebude možné ísť ďalej, akoby sa nič nestalo.

„Bude to mať hlbší dopad na rozloženie síl a vplyvu v medzinárodnom systéme. Počkajme na výsledok a potom budú občania chcieť od politických lídrov počuť, čo to znamená pre nich a pre EÚ“.

Šefčovič ani Lajčák nevidia veľký priestor na otváranie základných zmlúv, skôr sa musí využiť priestor, ktorý ponúka ich súčasné znenie.

Európsky parlament podľa ministra otvorene hovorí, že ak Veľká Británia vystúpi, treba pokračovať v procese prehlbovania európskej integrácie. Časť lídrov členských štátov ale upozorňuje, že to by znamenalo ďalšie referendá.

„Najhorší by bol konflikt medzi Európskym parlamentom a Európskou radou. Budeme potrebovať poctivú sebareflexiu.“