Jeden komisár pre viac krajín, navrhuje Francúzsko

Francúzske predsedníctvo si vie podľa Die Welt predstaviť, že počet eurokomisárov by sa dal znížiť spôsobom, kedy by mali krajiny s podobnou kultúrou a jazykom jedného – spoločného komisára. Die Welt sa odvoláva na vysokopostavené diplomatické zdroje. V praxi by to znamenalo, že jedného komisára by malo Nemecko spolu s Rakúskom, Británia a Írsko, krajiny Beneluxu, atď.

Francúzsko sa hľadaním rôznych riešení pre rôzne scenáre vývoja v EÚ snaží predísť absolútnemu chaosu a diplomatickým naťahovačkám o to, kto stratí, a kto si naopak ponechá národného zástupcu v exekutíve Európskej únie. Táto diskusia bude nevyhnutná v prípade, že sa Lisabonskú zmluvu nepodarí ratifikovať. Potom sa bude postupovať podľa zmluvy z Nice, ktorá hovorí, že sa musí počet komisárov znížiť, keď počet členov EÚ dosiahne 27, na bližšie nešpecifikovaný počet, pravdepodobne 18.

Die Welt tiež píše, že v zákulisí sa napriek letnému obdobiu vedú rokovania a prebiehajú prvé prípravy na opakovanie referenda niekedy začiatkom leta 2009. Ak by Íri v pravom čase povadli “áno”, Komisa by sa musela zoštíhliť až v roku 2014, a to na 15 komisárov. Očakáva sa, že írsky premiér Brian Cowen príde s akčným plánom až v polovici decembra. Írsko ale už vysiela signály, že ak aj bude druhé referednum, tak až na jeseň 2009, čo je príliš neskoro na to, aby sa podarilo zabrániť redukcii počtu eurokomisárov. Teoreticky, jedine ak by sa predĺžilo funkčné obdobie súčasnej Komisie, špekuluje Die Welt.