Jedna nabíjačka pre všetky telefóny? Únia chce do leta predstaviť návrh regulácie

Ilustračný obrázok. [Pxhele]

O jednej nabíjačke pre všetky elektronické zariadenia sa v EÚ hovorí takmer desať rokov. Napriek silnému tlaku výrobcov chce tentokrát eurokomisia iniciatívu pretlačiť v kontexte udržateľnosti a obehovej ekonomiky. Únia by tak mohla ročne znížiť množstvo elektroodpadu o takmer 30 tisíc ton.

Téma jednej nabíjačky pre všetky telefóny a iné elektronické zariadenia sa do verejnej debaty v EÚ nedostáva po prvý krát. Uplynula totiž už viac ako dekáda odkedy Európska komisia oznámila, že rozmýšľa nad zjednotením elektrického napájania pre viaceré zaradenia.

Diskusia je však späť, tentokrát omnoho konkrétnejšie. S iniciatívou prišlo ešte pred rokom poslanci Európskeho parlamentu, ktorí sa zhodli na tom, že jednotné nabíjačky „musia byť zavedené urgentne“. Kvôli pandémií sa proces presunul o rok.

Ambíciou teraz je, aby sa s každým novým telefónom nepredávala aj nová nabíjačka a znížilo sa tak aj množstvo elektroodpadu. Komisia odhaduje, že v najbližších ôsmich rokoch vygenerujú samotné nabíjačky každý rok až 13 300 ton elektronického odpadu. Ide teda o jednu z iniciatív, ktoré súvisia s plánmi Únie v udržateľnosti a obehovej ekonomiky. V krajinách EÚ sa v súčasnosti recykluje menej ako polovica takéhoto druhu odpadu.

Jednotné nabíjačky na telefóny budú v Bruseli opäť témou

Európski regulátori chcú zistiť, či je potrebné zaviesť jednotnú nabíjačku mobilných telefónov, keďže výrobcovia telefónov zatiaľ tento cieľ nedosiahli, informovala komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Okrem nedostatočného odhodlania Komisie bránil v ráznejších krokoch aj silný lobbing zo strany technologických gigantov, napríklad spoločnosti Apple. Tentokrát by Únia chcela prinútiť výrobcov, aby sa na mobilné telefóny, laptopy, čítačky, tablety, či ďalšie elektronické zariadenia začal produkovať len jeden typ nabíjačky, pričom návrh pripraví Európska komisia ešte do leta.

Ekológia na prvom mieste

Únia sa doteraz spoliehala na dobrovoľné dohody medzi výrobcami. Od roku 2009 sa na tom s Komisiou dohodol priemysel. Odvtedy sa väčšina prispôsobila a prešla na USB porty. Americký Apple však v roku 2012 prišiel s novým, vlastným riešením a iniciatívu v Únii de facto ignoroval. Firma tvrdila, že podobné aktivity spomaľujú inovácie.

Použité batérie sa hromadia v domácnostiach, ide pritom o trh za 250 miliárd eur

V rámci Európskej aliancie pre batérie sa pripravujú konzorciá pod vedením západných firiem, ktorých súčasťou by mali byť aj slovenské podniky, informoval eurokomisár Maroš Šefčovič.

Podľa interných dokumentov, ktoré získal portál Netzpolitik.org, by sa nový návrh na jednotné nabíjačky mal objaviť ešte pred letom. „Zámerom iniciatívy je pokryť zariadenia s podobnými požiadavkami na napájanie, vrátane slúchadiel, fotoaparátov, elektronických čítačiek, prenosných reproduktorov či elektronických fitness náramkov,“ uviedol predstaviteľ eurokomisie, ktorého portál citoval.

Zjednotiť by sa teda mali okrem nabíjačiek aj samotné pripojovacie porty. V súčasnosti sa na trhu využívajú najmä tri typy: micro-USB, ktoré využívajú najmä Androidy; novšie, tzv. USB-C porty, a napokon tzv. lighting port, ktoré využívajú zariadenia Apple (aj v tomto segmente sa však nabíjačky líšia).

Okrem nich sa rozširuje aj bezdrôtové nabíjanie, čo možnosti na trhu ešte rozširuje. Práve tu by chcela Únia zasiahnuť čo najskôr. Možnosti na reguláciu pri tomto riešení už skúma a Komisia pripravuje aj technickú štúdiu. Bezdrôtové nabíjanie je totiž energeticky omnoho náročnejšie, ako klasický spôsob, prostredníctvom kábla. Podľa niektorých testov sa pri bezdrôtovom nabíjaní spotrebuje až o 47 percent elektriny viac. Iné štúdie zas upozorňujú, že indukčné nabíjanie uberá batériám v zariadeniach na životnosti.

Štúdia z roku 2019 navyše potvrdzuje, že používatelia považujú rozličné porty za nepraktické.

Slovensko má problémy so smernicou o elektroodpadoch

Európska komisia koncom minulého mesiaca vyzvala Slovensko, aby zaslalo podrobné údaje o tom, akým spôsobom zaviedlo právne predpisy EÚ o elektroodpade. Slovensko má teraz 2 mesiace na odpoveď inak mu hrozí súdny proces.

Jednou z diskutovaných možností je aj radikálnejšia zmena smernice o ekodizajne. Tá stanovuje povinné ekologické parametre pre domáce spotrebiče. Jej súčasťou by mohol byť návrh na jednotné nabíjačky a konektory pre širokú škálu elektronických zariadení. Okrem telefónov, by si tak spotrebiteľ mohol na rovnakom zariadení nabiť aj menší televízor, toastovač, vŕtačku, či iné spotrebiče a zariadenia na batérie.

Ak by bola iniciatíva úspešná, eurokomisia odhaduje, že by v Únii ročne ubudlo 29 tisíc ton elektroodpadu.

O akčnom pláne pre obehové hospodárstvo, ktorého súčasťou je aj iniciatíva jednotných nabíjačiek, budú europoslanci diskutovať už túto stredu (27. januára).

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte