Jeremy Corbyn odmietol opakovanie referenda o brexite

Jeremy Corbyn, Labour Party

Predseda Labour Party Jeremy Corbyn, (zdroj: TASR/AP)

„Rozhodnutie ľudí treba rešpektovať,“ vyhlásil včera líder britskej opozície Jeremy Corbyn. Viacerí Corbynovi vnútrostranícky oponenti s tým ale v prípade brexitu nesúhlasia. Prísľub opakovaného referenda je tak novým nástrojom politického boja medzi uchádzačmi o post predsedu Labouristickej strany.

Šéf Labour Party čelí kritike za spôsob, akým viedol kampaň za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. Po neúspechu, ktorý pre labouristov znamenali výsledky júnového referenda, sa proti nemu postavila veľká väčšina vlastných poslancov. Corbyn odstúpiť odmieta.

rozsiahlom rozhovore pre britský Huffington Post hovorí Corbyn o príležitosti na nový vzťah s EÚ a nových obchodných dohodách s pozitívnejším dopadom na ľudské práva, životné prostredie a kvalitu výrobkov. Inšpirovať sa chce v Nórsku.

Ostatní nechcú byť ako Nórsko

Bývalý eurokomisár pre obchod Peter Mandelson povedal, že Corbyn a jeho ľudia sabotovali kampaň za zotrvanie. Nespokojní labouristi sa teraz snažia voči predsedovi strany čo najviac vyhraniť. Ďalším krokom v tomto procese sú špekulácie o opakovaní referenda.

Niekdajší tieňový minister práce a poslanec Owen Smith chce druhú šancu hlasovať. Pre denník Guardian vysvetlil, že by to znamenalo druhé referendum alebo všeobecné voľby za jasne daných podmienok. „Viem, že si dnes veľa ľudí hovorí, že brexit nebola správna voľba,“ uviedol Smith. Dodal, že priveľa ľudí v strane sa počas referendovej kampane ocitlo v pozícii pasažiera na zadnom sedadle v aute, ktoré sa rúti z útesu.

Smith je druhým uchádzačom o Corbynovo miesto na čele strany. Takmer okamžite vyzvala predsedu na odchod poslankyňa Angela Eaglová. Jej kandidatúru podporilo 50 kolegov z dolnej snemovne, čím sa už na začiatku júla stala oficiálnou kandidátkou na predsedníctvo.