Jeremy Rifkin a jeho internety: Čo digitálna revolúcia spraví s Európou?

Jeremy Rifkin, zdroj: Výbor regiónov, Youtube.

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Summit regiónov a miest 2016

Zmena ekonomickej paradigmy sa udeje, ak sa revolúcia na poli komunikácie stretne s novým spôsobom, ako získavať a využívať energiu a ako sa presúvať.

Kombinácia týchto troch faktorov má zásadný vplyv na riadenie a produktivitu ekonomiky.

Prvá priemyselná revolúcia sa zrodila z rotačnej tlače, telegrafu a lacného uhlia, ktoré poháňalo lokomotívy.

V druhej sa telefón, rádio a televízia stretli s lacnou ropou, autami, autobusmi a kamiónmi.

Teraz je čas na tú tretiu, argumentuje americký ekonóm a prognostik Jeremy Rifkin. Pricestuje do Bratislavy, kde 9. júla vystúpi na Európskom summite regiónov a miest v Slovenskom národnom divadle.

Rifkin sa zaoberá predovšetkým dlhodobými trendami rozvoja a analýzou hlavných problémových oblastí spoločnosti a civilizácie.

Je tiež environmentalistom. Hovorí, že naše priemyselné revolúcie síce pomohli posunúť ľudstvo k lepšej kvalite života, ale zároveň nás uvrhli do klimatickej krízy.

Podľa neho sledujeme zmenu klímy v priamom prenose, ktorá je vo svojej podstate o zmene vodného cyklu na planéte.

Berie vážne výstrahy vedcov, keď tvrdia, že počas nasledujúcich 7 až 8 dekád by sme mohli prísť o polovicu živočíšnych druhov na planéte.

Aj preto podľa Rifkina potrebuje Európa novú ekonomickú víziu, ktorá by okrem zvýšenia produktivity znamenala dramatické zníženie ekologickej stopy.

Tretiu priemyselnú revolúciu musia do rúk zobrať aj jednotlivé regióny. Udeje sa podľa Rifkina v nasledujúcich troch dekádach.

Umožní ju okrem internetu, tak ako ho poznáme, aj to, čo Rifkin volá “internet energií”. V jeho chápaní ide o širokú sieť, ktorá umožňuje efektívne dodávať elektrinu komukoľvek kamkoľvek. Digitalizácia spôsobí, že to bude systém decentralizovaný a spoľahlivý. V regiónoch si budeme vyrábať a zdieľať vlastnú obnoviteľnú energiu – veternú, či solárnu.

“Dopravný internet” umožní, že sa cestná, železničná, letecká a vodná doprava sa stane autonómnou. Autá sa budú zdieľať, budú elektrické alebo na vodíkový pohon. Ich prevádzka bude ekologická a lacná. Vyrábať sa budú cez 3D tlač z recyklovateľných materiálov. Zvýši sa tak mobilita ľudí pri zníženej nutnosti využívať nerastné zdroje.

Aspoň v teórii.

Pozrite si rozhovor, ktorý pre Výbor regiónov nahral Jeremy Rifkin. Alebo sa na neho prídite prípadne pozrieť osobne.