Jobbik vyšetrujú pre zneužívanie európskych peňazí

Béla Kovács

Béla Kovács. FOTO: TASR/Tomáš Halász

Maďarská Ústredná vyšetrovacia hlavná prokuratúra (KNYF) opäť predvolá na výsluch poslanca Európskeho parlamentu za ultrapravicovú stranu Jobbik Bélu Kovácsa v kauze rozpočtového podvodu. Ak sa podozrivý ani 19. júla nedostaví, hrozí mu medzinárodný zatykač, uviedol dnes denník Magyar Idök.

Maďarský poslanec je podozrivý zo zamestnávania „fiktívnych asistentov“ v Európskom parlamente. Tí v skutočnosti nemali pracovať pre Kovácsa, ale pre Jobbik.

Podobným obvineniam čelí aj šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová. Tú začali minulý týždeň vyšetrovať francúzske orgány.

Na prvý termín neprišiel

Kovácsa, ktorý je podozrivý aj zo špionáže, chcela prokuratúra vypočuť 23. júna. Svoju neúčasť oficiálne nezdôvodnil. Obhajca pre médiá uviedol iba toľko, že jeho mandant je hospitalizovaný v zahraničí.

V prípade, že podozrivý nepredloží oficiálne lekárske potvrdenie, môže prokuratúra podľa denníka nariadiť jeho predvedenie. Ak ho nenájdu, nasleduje vydanie medzinárodného zatykača.

Maďarské orgány činné v trestnom konaní podozrievajú Kovácsa z podvodu v rokoch 2012 a 2013, keď uzavrel dohodu s tromi praktikantmi, tí však nerobili žiadnu prácu, dokonca v Bruseli nikdy ani neboli.

Diera v rozpočte EÚ

Podľa prokuratúry europoslanec fiktívnymi zmluvami ukrátil rozpočet Európskej únie o 27 tisíc eur.

https://euractiv.sk/clanky/narodne-volby/macronov-tabor-ma-dalsi-skandal-vacsinu-ziska-zrejme-i-tak/

Kovácsa v tejto kauze zbavil EP poslaneckej imunity 1. júna na základe žiadosti maďarského generálneho prokurátora Pétera Polta z vlaňajšieho septembra.

O kauze informoval maďarské orgány Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Podozrenie zo špionáže

Kovács čelí aj podozreniu zo špionáže, poslanci EP v tejto veci schválili návrh na zbavenie imunity v roku 2015, avšak s podmienkou, že tohto politika nie je možné zadržať a obmedziť jeho poslaneckú činnosť žiadnymi donucovacími prostriedkami.

V kauze rozpočtového podvodu však už zbavenie imunity takúto podmienku neobsahuje.

V zdôvodnení sa uvádza, že europoslanec za Jobbik nepredstúpil ani raz pred právny výbor EP, ktorý ho chcel v tejto záležitosti trikrát vypočuť.

Pravidelné cesty do Moskvy

Europoslanec čelí podozreniu, že sa pravidelne a v tajnosti stretával s ruskými diplomatmi v Bruseli a že každý mesiac navštevoval Moskvu.

Kovács všetky obvinenia popiera a tvrdí, že stretnutia s diplomatmi boli súčasťou jeho práce europoslanca.

Maďarský generálny prokurátor v roku 2014 požiadal predsedu EP Martina Schulza, aby zbavil Kovácsa poslaneckej imunity pre podozrenie, že tento člen Jobbiku vykonával špionáž v inštitúciách EÚ v prospech Ruskej federácie.

Vyšetrujú aj Le Penovú

Spravodajská stanica BBC minulý týždeň informovala, že voči francúzskej krajne pravicovej líderke Marine Le Penovej začali príslušné úrady oficiálne vyšetrovanie ohľadom údajného škandálu týkajúceho sa financovania jej strany v EP.

Európsky parlament vyslovil podozrenie, že približne päť miliónov eur dostali tajomníci Le Penovej Národného frontu (FN), ktorí nepracovali pre poslancov EP, ale namiesto toho boli zapojení do straníckej činnosti pre FN vo Francúzsku.

Národný front tieto obvinenia odmieta.

Národný front, európske zdroje

Le Penová (48) takisto odmietla akékoľvek pochybenie s tým, že prípad je politicky motivovaný.

Údajné podvodné platby, realizované od roku 2012, sa týkajú jej a niekoľkých ďalších členov Európskeho parlamentu za Národný front.

Podozrenia vyvstali 27. apríla, pred druhým kolom francúzskych prezidentských volieb, v ktorých Le Penovú porazil centrista Emmanuel Macron.

Iný postoj k EÚ, podobná prax?

Proeurópska strana, s ktorou uzatvorila volebnú koalíciu Macronova Republika vpred, má však podobný problém. MoDem tiež čelí vyšetrovaniu pre „fiktívnych asistentov“.

Keď Macron rekonštruoval vládu po vyhratých parlamentných voľbách, vyšetrovaných predstaviteľov MoDem do nej už nevymenoval.

Obvinenia Françoisa Bayroua, Sylvie Goulardovej a Marielle de Sarnezovej zo zamestnávania fiktívnych asistentov sa týkajú obdobia, kedy všetci pôsobili ako europoslanci.