Juncker: Británia nemôže EÚ nútiť svoje záujmy

Jean-Claude Juncker počas prejavu na KU Leuven, (zdroj: Európska komisia)

Grexit by pre 19-člennú hospodársku a menovú úniu znamenal existenčné ohrozenie. Pre predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera je to podobne nepredstaviteľné ako to, že sa Európska únia začne riadiť výhradne britskými záujmami.

„Ak by Grécko a ostatné štáty akceptovali, že krajina opustí zónu bezpečnosti a prosperity, ktorú predstavuje eurozóna, tak by sme sa vystavili veľkému nebezpečenstvu. Anglosaský svet spraví všetko pre to, aby sa pokúsil eurozónu kúsok po kúsku rozložiť,“ povedal Juncker pri prejave na Katolíckej univerzite v belgickom Leuvene.

Šéf európskej exekutívy uviedol, že svet chce vidieť, kam únia smeruje. Mala by preto dať jasne najavo, že hospodárska a menová únia je nezvratná a že platnosť eura nezruší ani nepozastaví.

„Musíme mať na pamäti, že grécka vláda sa v minulosti nezachovala správne, no vláda pána Samarasa už robila správe veci. Tí, ktorí ich napádali, vyhrali voľby a teraz sú konfrontovaní so svojimi predvolebnými sľubmi a musia sa s nimi vyrovnávať,“  uviedol v narážke na kabinet ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa.

Grécka vláda si má podľa Junckera uvedomiť, že na úrovni eurozóny rozhoduje 19 demokracií, nie iba jediná.

Podobne sa predseda Komisie vyjadril aj o britskej snahe zmeniť svoje postavenie v EÚ: „Chcem s Britániou férovú dohodu, ale Británia nie je v situácii, kedy by mohla presadzovať výlučne svoju agendu na úkor ostatných členských štátov Európy.“

Juncker vysvetlil, že je silným zástancom voľného pohybu pracovníkov, čo je princíp, ktorý by Briti radi oslabili. Povedal, že zoznam požiadaviek Londýna je vítaný, ale nechce vidieť EÚ pod čisto britským velením.

Väčšina Britov by nateraz ostala

Ak by sa referendum o členstve Británie v Európskej únii konalo teraz, viac Britov by pravdepodobne hlasovalo za zotrvanie krajiny v Európskej únii ako za odchod z nej. Ukázal to včerajší prieskum denníka The Times.

Až 34 % opýtaných by rozhodne hlasovalo za zotrvanie v únii, 18 % naopak rozhodne proti. Uprostred sa nachádza až 48 % občanov, ktorí sú zatiaľ buď nerozhodnutí, alebo by sa ešte nechali presvedčiť jednou zo strán o opaku.

Vypísanie referenda je jedným z predvolebných záväzkov premiéra Davida Camerona. Vo štvrtkových voľbách do dolnej komory parlamentu však nemá jasnú prevahu ani jedna z kandidujúcich strán.

EurActiv.sk/TASR