Juncker: EÚ je v prípade vývoja v Poľsku a Maďarsku bezmocná

Juncker sankcie Poľsko

Jaroslaw Kaczynski (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Európska únia je bezmocná a nemôže konať proti tendenciám smerom k autoritárskemu systému, viditeľnému v Poľsku a Maďarsku.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker to pripustil v dnes zverejnenom interview pre belgický denník Le Soir.

Pravicové vlády v Poľsku a Maďarsku vyvolávajú medzinárodnú kritiku, pretože upevňujú svoju moc nad médiami a súdnictvom. EÚ dokonca začala proti Varšave bezprecedentnú procedúru sledovania stavu právneho štátu v Poľsku, čo je závažný krok, ktorý by teoreticky mohol viesť nakoniec aj k sankciám.

Šéf EK Juncker pre denník Le Soir povedal, že postup podľa tzv. článku 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje napríklad pozastaviť hlasovacie práva kritizovanej členskej krajiny, nie je použiteľný, “lebo niektoré členské štáty EÚ už ohlásili, že ho odmietnu aktivovať”.

Pokiaľ by napríklad išlo o Poľsko, Viktor Orbán jasne vyhlásil, že by sankcie vetoval. Nesúhlas so sakcionovaním členského štátu podľa tohto mechanizmu je počuť aj zo Slovenska.

“Toto vopred ohlásené odmietnutie vlastne znamená neplatnosť článku 7. Hovorím to so smútkom a sklamaním, ale dúfam, že ľudia nenechajú voľnú ruku tým, ktorí nakoniec budú škodiť (ich záujmom),” uviedol Juncker, ktorého citovala takisto tlačová agentúra DPA.

Aktivovanie článku 7. by si vyžadovalo jednohlasnosť v Európskej rade (s výnimkou štátu, o ktorom sa hlasuje) a súhlas Európskeho parlamentu.

Na priamu otázku, či EÚ nemôže zastaviť tieto znepokojujúce tendencie v Poľsku a Maďarsku, bývalý luxemburský premiér odpovedal: “Nemôže, a vravím to s obavami. V niektorých krajinách sú odchýlky (od demokratických zásad EÚ) a my nevieme, kam nás povedú,” dodal Juncker.

V interview šéf EK takisto povedal, že rokovania s Tureckom o obmedzení prúdov migrantov do Európy sú nevyhnutné, dokonca aj vtedy, ak je krajina, kde zatkli deväť kurdských opozičných politikov, ťažko prijateľným partnerom.

“Viem to. Ale akú inú možnosť máme?” položil Juncker otázku.