Juncker ku Katalánsku: Nechcem EÚ zloženú z 90 štátov

Španielsky premiér Mariano Rajoy a predseda Komisie Jean-Claude Juncker. FOTO: Twitter.com

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker si nepraje, aby sa Katalánsko stalo nezávislým štátom. Podľa neho by to motivovalo ďalšie regióny v úsilí o suverenitu, čím by sa riadenie Európskej únie stalo príliš komplikovaným. Vyhlásil to dnes pri stretnutí so študentmi univerzity v Luxemburgu.

Vznikol by chaos

„Ak dovolíme Katalánsku odtrhnúť sa, ostatní urobia to isté. Nechcem Európsku úniu zloženú z 90 štátov,“ povedal Juncker počas svojho prejavu na Luxemburskej univerzite. Dodal, že sa „veľmi obáva“ separatistických sklonov v Európe, čo by spôsobilo „veľký chaos“.

Naďalej žiada španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby vzniknutú situáciu dostal pod kontrolu. Doposiaľ prijaté opatrenia sú podľa Junckera nedostatočné a preto španielsku vládu „čaká ešte veľmi veľa práce.“

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalansko-chce-v-diskusii-s-madridom-medzinarodneho-sprostredkovatela/

Predseda Komisie sa vyjadril aj k výzvam na sprostredkovanie rokovaní medzi ústrednou vládou v Madride a katalánskou centrálou v Barcelone zo strany EÚ.  To požaduje autonómna katalánska vláda. Juncker uviedol, že Európska komisia nebude môcť v tejto záležitosti zasiahnuť, pokiaľ o to nepožiada premiér Rajoy. Španielska vláda však túto možnosť už viackrát rezolútne odmietla.

Nové voľby v Katalánsku?

Brusel vyhlásil, že Rajoyovi dôveruje a krízu pokladá za vnútornú záležitosť Španielska. Predseda španielskej vlády dal v stredu katalánskej vláde osem dní na to, aby stiahla svoje zámery vyhlásiť nezávislosť severovýchodného regiónu. Ak to Katalánci nedodržia, Rajoy zruší politickú autonómiu Katalánska a región bude riadený priamo z Madridu.
Rajoy by v takom prípade po aktivácii článku 155 španielskej ústavy, ktorý mu umožňuje odvolať katalánsku vládu, mohol vypísať predčasné regionálne voľby.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalansko-podpisalo-nezavislost-odlozilo-vsak-jej-platnost-chce-diskutovat/

Pred samotným katalánskym referendom, ktoré sa konalo 1. októbra, Juncker pobúril španielsku vládu vyhlásením, že Komisia bude rešpektovať, ak Katalánsko vyhlási samostanú republiku. V rozhovore s európskymi mladými „youtubermi“ však tiež dodal, že akt vyhlásenia musí prebehnúť v súlade so španielskou ústavou. To októbrové referendum nesplnilo.

V prípade, že by sa severovýchodnému regiónu podarilo osamostatniť zákonnou cestou, dostalo by sa mimo Európsku úniu. Ak by sa opätovne chcelo zaradiť medzi štáty dvadsaťsedmičky, muselo by oficiálne požiadať o vstup a absolvovať prístupový proces, ktorý trvá niekoľko rokov.