Juncker nechce, aby Spojené štáty tlačili Európu do zbrojenia

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker, (zdroj. Európska komisia)

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker včera večer reagoval na varovanie amerického ministra obrany Jamesa Mattisa, že Spojené štáty by mohli znížiť svoj príspevok Severoatlantickej aliancii. USA sa totiž nepáči, že európske štáty neplnia záväzok minúť 2 % HDP na obranu.

Juncker v predvečer známej bezpečnostnej konferencie v Mníchove o zvyšovaní výdavkov povedal: „Ide o dlhoročný americký odkaz. Ja som však zásadne proti tomu, aby sme sa nechali do niečoho takého dotlačiť.“

Čítajte viac: Mattis: Spojené štáty si splnia záväzky v NATO, ale musí aj Európa

„Moderná politika nemôže byť o zvyšovaní výdavkov na obranu,“ vyhlásil Juncker. Vysvetlil, že americký a európsky pohľad na bezpečnosť sa rozchádza, pričom k európskym výdavkom je potrebné prirátať náklady na rozvojovú a humanitárnu pomoc.

Predseda EK tiež povedal, že ak by napríklad Nemecko pristúpilo na zvýšenie obranného rozpočtu, hospodárenie krajiny by sa prepadlo do červených čísiel. Riešením je preto podľa neho to, že členské štáty EÚ začnú svoje nákupy vo vojenskej oblasti koordinovať. Ako je známe, pripravuje sa vytvorenie Európskeho fondu na obranu, Juncker je navyše jedným z podporovateľov myšlienky vytvoriť európsku armádu.

Čítajte viac: Juncker volá po európskej armáde

Záväzok venovať 2 % HDP na obranu aktuálne v EÚ spĺňajú iba Estónsko, Grécko, Poľsko a Veľká Británia. Analytik Bruno Lete z think-tanku German Marshall Fund nepovažuje za správne, že sa nová americká administratíva pokúša zmeniť ultimátom, ktoré spochybňuje tiež americkú zodpovednosť v rámci NATO.

Pre webový portál Deutsche Welle povedal: „Ak sú peniaze; nie normy, hodnoty a princípy, jediným dôvodom, pre ktorý si Spojené štáty ctia svoj záväzok voči článku 5 Severoatlantickej zmluvy, tak sa obávam, že je to začiatok konca Aliancie.“