Juncker nemá podporu v EP istú

Syed KAMALL, Jean-Claude JUNCKER, Zdroj: EP

Koalícia dvoch najsilnejších frakcií v Európskom parlamente, ktoré Jean-Claude Junckera oficiálne podporujú disponuje len tesnou väčšinou hlasov, ktorá je potrebná na zvolenie Junckera do funkcie.

Európsky parlament bude o tom, či sa Juncker stane novým predsedom Európskej komisie hlasovať na budúco-týždňovej plenárnej schôdzi.

Socialisti a demokrati v EP (S&D) a ľudovci (EPP) majú v novom Európskom parlamente len 55 % hlasov. Potrebnú absolútnu väčšinu (376) spolu prevyšujú len o 36 hlasov.

„Je to veľmi tesná väčšina, najmä ak uvážite, že sa hlasuje tajne“, hovorí profesor európskej politiky Michel Kaeding z univerzity v Duisburg-Essen.

S Junckerom môžu mať problém niektorí individuálni poslanci v oboch hlavných skupinách. Napríklad 20 britských labouristov u eurosocialistov nemusí Junkera podporiť. Presvedčenie, že Juncker nie je správny kandidát, v Británii prekračuje stranícke línie.

Na summite 28. júna hlasoval proti Junckerovi aj maďarský premiér Viktor Orbán. Delegácia Fideszu v Európskom parlamente, ktorá má 12 posalncov vo frakcii ľudovcov bude pravdepodobne tiež hlasovať proti.

Ak sa zoberie do úvahy aj hlasovanie na kongrese európskych ľudovcov v Dubline, kde proti hlasovali Juckerovi nemeckí delegáti, je jasné, že Junckera eurosocialisti a euroľudovci sami v EP nezvolia. Bude potrebovať podporu liberálov a možno aj zelených.

Liberáli už avizujú, že to nebude zadarmo. Híring Junckera u liberálov prebehol včera, 8. júla. Prioritami liberálov sú posilnenie vnútorného trhu EÚ v oblasti energetiky, kapitálu a nových technológií, podpora dynamickej migrácie a podpora práv sexuálnych menšín.

„Pre liberálov je to jasné: rast a nové pracovné miesta musia byť jadrom agendy novej Komisie. Okrem toho, nesmieme pripustiť absolútne žiadne zmeny v Pakte stability a rastu,“ hovorí nemecký liberál Alexander Graf Lambsdorff.

Juncker už absolvoval aj stretnutie so skupinou Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ktorú vedú britskí konzervatívci. Hoci ich ujisťoval, že nie je federalistom a neverí, že sa dá Európa vybudovať "na úkor národných štátov," s ich podporou Juncker rátať nemôže.

„Nemôžeme sa prihlásiť k procesu, ktorý priviedol pána Junckera do tohto bodu,“ hovorí predseda skupiny ECR Sayed Kamall. „Napriek niektorým oblastiam kde sa prekrývame, máme pocit, že sa rozchádzame názore na celkové smerovanie EÚ. Dúfam, že sa budeme mýliť, ale na základe toho procesu a tejto výmeny názorov budúci týždeň pána Junckera nepodporíme.“

Zelení, na druhej strane, jasne podporujú proces výber top kandidátov (Spitzenkandidátov), ktorý zabezpečil bývalému luxemburskému premiérovi nomináciu. Rozhodnúť ako skupina sa chcú zelení po dnešnom híringu. V otázkach politík sa s ním zelení skôr rozchádzajú. Pýtať sa ho budú ako chce smerovať investičné programy smerom k udržateľnosť. Dôležitá je pre nich najmä zelená energetika.  

Balík funkcií

Post predsedu Európskej komisie je len jeden z postov, ktoré sa musia v EÚ v tomto období preobsadiť.

Na mimoriadnom summite EÚ (16. júla) sa premiéri a prezidenti členských krajín musia dohodnúť na ďalších menách.

V hre je funkcia vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku (v súčasnosti ju zastáva Catherine Ashtonová), predseda Európskej rady (nahradí Hermana Van Rompuya) a predseda Euroskupiny (jej šéfom je Jeroen Dijsselbloem). Do tohto balíka funkcií sa lídri EÚ zrejme pokúsia zaradiť aj post eurokomisára pre menové a hospodárske záležitosti.

Túto funkciu zastával fínsky eurokomisár Olli Rehn. Po jeho zvolení do europarlamentu dosluhujúci predseda EK José Manuel Barroso toto portfólio zveril novému fínskemu komisárovi Jyrkimu Katainenovi, avšak Juncker by mal byť nakoniec ten, kto rozhodne o obsadení tohto významného kresla v exekutíve EÚ.

Líder socialistov a demokratov v EP Gianni Pittella medzitým už vyjadril spokojnosť s Junckerovou ochotou zvoliť socialistického kandidáta na post, ktorý je z hľadiska europarlamentu považovaný za kľúčový pre presmerovanie hospodárskej politiky EÚ v prospech dôraznejšieho rastu po niekoľkých rokoch rozpočtových škrtov a šetrenia.

Favoritmi pre túto funkciu sú bývalý francúzsky minister financií a predtým minister pre európske záležitosti Pierre Moscovici – člen Socialistickej strany (PS), alebo súčasný prezident Euroskupiny (ministri financií eurozóny) Jeroen Dijsselbloem z Holandska – člen Labouristickej strany (PvdA).

EurActiv/TASR