Juncker o talianskych voľbách: Sme pripravení aj na „najhorší scenár“

Silvio Berlusconi a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. [EPA/OLIVIER HOSLET]

Talianske marcové voľby môžu silno zamávať finančnými trhmi, varoval vo štvrtok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Brusel sa podľa neho pripravuje na „najhorší možný scenár“.

Najväčšie obavy pred talianskými parlamentnými voľbami u Komisie vzbudzuje predstava vzniku  vlády zloženej zo stredo-pravej opozičnej strany Silvia Brlusconiho Forza Italia a krajne pravicových protiimgrantských strán.

Juncker si podľa vlastných slov uvedomuje, že na Úniu čaká „veľmi dôležitý týždeň“. Pripomenul, že okrem volieb na Apeninskom polostrove sa v rovnakom čase bude konať aj hlasovanie nemeckých sociálnych demokratov (SPD) o vstupe do koalície s kresťanskými demokratmi (CDU/CSU) pod vedením Angely Merkelovej.

EÚ v roku 2018: Národné voľby

V roku 2018 čaká EÚ niekoľko volieb. Parlamentné v Taliansku pritiahnu určite širšiu pozornosť, prezidentské vo Fínsku asi nie. V hre je však aj niekoľko divokých kariet. Prinášame ich súhrnný prehľad.

Sociálni demokrati hlasujú o obnovení veľkej koalície už od utorka. Výsledky budú podľa všetkého známe až v nedeľu štvrtého marca, teda v rovnaký deň, kedy sa konajú aj parlamentné voľby v Taliansku.

Ak členstvo SPD potopí koalíciu s kresťanskými demokratmi, Nemecko budú s najväčšou pravdepodobnosťou čakať predčasné parlamentné voľby. Podľa najnovších prieskumy verejnej mienky by v nich sociálnych demokratov predbehla aj krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Taliansko je väčšia hrozba ako Nemecko

„Viac sa obávam výsledku talianskych volieb ako hlasovania členov SPD. V každom prípade sa musíme pripraviť na najhorší možný scenár,“ vyhlásil Juncker v Bruseli na podujatí organizovanom think-tankom CEPS.

„Úplne najhoršia predstava je nefunkčná vláda v Taliansku,“ dodal.

Najväčším favoritom talianskych volieb, ktoré sa prvýkrat budú riadiť novými volebnými pravidlami, je Berlusconiho Forza Italia. Strana kandiduje vo volebnej koalícii s dvomi krajne pravicovými stranami – Liga Severu a Bratia Talianska.

Forza Italia však s najväčšou pdavdepodobnosťou nedosiahne k väčšine v zákonodárnom orgáne. Tak ako v Nemecku sa preto očakáva dlhé povolebné koaličné vyjednávanie.

Druhou najsilnejšou stranou podľa predvolebných prieskumov je populistické Hnutie piatich hviezd pod vedením komika a herca Beppe Grilla. Tretie najvyššie preferencie prieskumy prisudzujú Demokratickej strane.

„Keď si to všetko spočítame – SPD, talianske voľby, menšinová vláda tu, menšinová vláda tam…musíme byť pripravení na silné reakcie finančných trhov počas druhého marcového týždňa. Preto sa my na tento scenár už pripravujeme.“

Bývalý luxemburský premiér však napriek varovaniam jedným dychom dodal, že po rokoch ekonomických a migračných kríz je Európa podľa neho opäť na správnej ceste.

„Môj dnešný odkaz ale je, aby sme nespomalili. Európa naopak teraz musí stúpiť na plyn,“ dodal predseda Európskej komisie.