Juncker: O voľnom pohybe diskutovať nebudem

Zdroj: EP

Skupinu vedie líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. UKIP vyhrala vo Veľkej Británii európske voľby, pričom kampaň mala postavenú na snahe obmedziť právo voľného pohybu v únii a nevyberanej kritike prisťahovalcov z východnej Európy.

Podľa Faraga ignorovanie problému migrácie urýchli odchod Veľkej Británie z EÚ. Konzervatívci prisľúbili referendum o zotrvaní v EÚ v roku 2017.

Jean-Claude Juncker na stretnutí s poslancami EFDD nevylúčil, že niektoré právomoci by sa v rámci reformy celej EÚ mohli Veľkej Británii vrátiť.

Europoslancovi Williamovi Dartmouthovi povedal, že určite nemôžu čakať žiadnu zmenu pravidiel garantujúcich právo voľného pohybu pracovných síl v únii.

„Mali sme slušnú výmenu názorov, no pán Juncker povedal jasne, že nepripúšťa žiadne rokovanie o voľnom pohybe ľudí v rámci EÚ. Ukázal, že je úplne mimo realitu ak hovorí, že migrácia v rámci EÚ je marginálnou otázkou.Tým, že to hovorí, posúva Veľkú Britániu bližšie k východu," vyhlásil následne Nigel Farage. 

Juncker mal dodať, že voľný pohyb je základným právom, hoci štáty majú povinnosť a právo riešiť prípady zneužívania, napríklad svojich sociálnych systémov.

Podľa europoslancov zo skupiny EFDD Juncker tvrdí, že európske voľby mu dali mandát viesť Európsku komisu. Na druhej strane ale mal na tému možností priamej demokracie v EÚ povedať, že neexistuje nič také ako „európsky ľud“.

Fačenie a pitie

Počas híringu miestami vládla uvoľnená atmosféra a Juncker s Faragom si medz sebou vymieňali vtipy.

Na margo obvinení britského bulváru, že Juncker nadmerne pije, mu Farage povedal: „Počuli sme, že si rád vypijete a že fajčíte. To nám je úplne ukradnuté.“

„Môžem si zapáliť?“ zareagoval Juncker.

Po híringu Farage zhodnotil stretnutie: „Teší nás, že pán Juncker prišiel na diskusiu aj do najkritickejšie naladenej skupiny v Európskom parlamente, čo o ňom niečo vypovedá ako o človeku.“

„Taktiež nás šokoval, keď sa zjavne snažil zapáčiť euroskeptikom, keď poprel existenciu európskeho národa. To je proti všetkému, čo som tu ako člen Európskeho parlamentu 15 rokov počúval.“

Juncker mal tiež spomenúť možnosť ďalšej daňovej harmonizácie v EÚ, čo Británia tiež tvrdo odmieta.