Juncker ponúka päť scenárov pre budúcnosť Únie

Juncker

Jean-Claude Juncker, zdroj: Európska komisia

Očakávaný dokument o budúcnosti Európskej únie z dielne Európskej komisie ponúkne päť scenárov možného vývoja. K tzv. „bielej knihe“, ktorú dnes popoludní predstaví predseda európskej exekutívy Jean-Claude Juncker v Európskom parlamente, sa dostal magazín Politico.

„Pokračujeme ako doteraz“

Prvý scenár s názvom „pokračujeme“ počíta len s malými zmenami fungovania Únie. Je založený na prehlbovaní jednotného trhu, na istej úrovni vojenskej spolupráce a na „jednotnom hlase v zahraničnej politike“.

Kľúčové právomoci – ako napríklad ochrana hraníc – by mali zostať v rukách členských štátov.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/komisia-odklada-novu-viziu-pre-europu-decembra/

„Nič, len jednotný trh“

Ďalšou možnosťou, ktorú Komisia navrhuje, je dôraz len na spoločný európsky trh. Zjednodušilo by to rozhodovanie, ale obmedzilo schopnosť Únie ako celku reagovať a vystavilo by to riziku eurozónu zastavením ekonomickej integrácie.

Exekutíva sa obáva, že táto možnosť by priniesla hraničné kontroly, samostatnú zahraničnú politiku členských štátov a zložitejšiu obrannú spoluprácu, či uzatváranie únijných obchodných dohôd.

Čítajte aj: Budúcnosť eurozóny à la ľudovci

„Tí, ktorí chcú viac, robia viac“

Tretí scenár portál Politico opísal ako viacrýchlostnú Úniu založenú na „koalíciách ochotných“ v konkrétnych oblastiach.

Podľa Komisie by tento model viedol k rozdielnym občianskym právam v jednotlivých členských štátoch a zrejme by sa nepodarilo úplne dobudovať menovú úniu. Na druhej strane by umožnil užšiu spoluprácu v oblasti obrany a obchodu.

„Robiť menej ale efektívnejšie“

Exekutíva pripúšťa aj možnosť skresať počet oblastí, ktorým sa Únia venuje. Dôkladnejšie by však mala pracovať na tých zvyšných.

Ako príklad uvádza plne funkčnú Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž, spoločnú zahraničnú politiku alebo vytvorenie Európskej obrannej únie.

Problém vidí Komisia v tom, že členské štáty by sa museli najprv dohodnúť, v ktorých oblastiach sú všetci za hlbšiu integráciu. Užšia spolupráca by sa mohla týkať napríklad aj obchodu.

„Robiť viac spoločne“

Piaty scenár, založený na hlbšej spolupráci vo viacerých oblastiach, Politico opísal ako cestu k federalizácii Únie.

Komisia to považuje za ideálnu možnosť pre eurozónu, ktorá by získala viac vlastných zdrojov. EÚ by mala pri tomto scenári hovoriť za všetkých členov v obchodnej a zahraničnej politike. Posilnila by sa úloha inštitúcii EÚ, čo by podľa Komisie mohlo popudiť časť spoločnosti spochybňujúcej legitimitu Únie.

Junckerov favorit?

Minulý týždeň sa Juncker vyslovil za vytvorenie viacrýchlostnej EÚ po odchode Spojeného kráľovstva zo spoločenstva. Šéf exekutívy vyjadril názor, že na najdôležitejších veciach sa nemusia zhodnúť všetky členské štáty a počet zástancov spoločných riešení sa môže líšiť v závislosti od témy.

Debata o budúcnosti Únie vyvrcholí na summite v Ríme, ktorý sa uskutoční 25. marca pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Do konca marca sľúbila britská premiérka Theresa Mayová formálne požiadať o odchod z Únie aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/juncker-ak-staty-nezdielaju-ambicie-musime-ist-vpred-roznymi-rychlostami/