Juncker pozval lídrov Vyšehradskej štvorky na večeru

Stretnutie V4. Foto: TASR /MTI/Szilard Koszticsak

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pozval lídrov krajín Vyšehradskej štvorky na večeru. Cieľom má byť podľa agentúry Reuters snaha zmierniť napätie medzi nimi a západnými členmi Európskej únie.  Agentúra Reuters sa odvoláva sa na pozývací list, ktorý získali jej redaktori.

V liste datovanom 2. októbra a adresovanom lídrom Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska Juncker zdôraznil „najvyššiu dôležitosť“ jednoty EÚ, poznamenanej spormi ohľadom migrácie a iných záležitostí, ako aj brexitom.

Zatiaľ čo Praha a Bratislava sa niekedy držia umiernenejšieho tónu, Varšava a Budapešť majú neustále vážne nezhody s Európskou komisiou, ako aj s Nemeckom a Francúzskom ohľadom toho, čo Únia stále viac považuje za porušovanie demokratických pravidiel z ich strany, uvádza Reuters.

Juncker navrhol večeru s lídrami Vyšehradskej štvorky v Bruseli na 18. októbra pred summitom EÚ (19.-20. októbra). Vyjadril pritom potrebu vybudovať „jednotnejšiu, silnejšiu a demokratickejšiu Európu“ aj napriek odchodu Veľkej Británie z EÚ.

„Domnievam sa, že zachovanie jednoty (zostávajúcej) dvadsaťsedmičky má v tomto procese najvyššiu dôležitosť,“ uviedol predseda EK.

Východné štáty, osobitne Poľsko a Maďarsko, odmietajú program EÚ pre prijímanie utečencov. Medzi ďalšie predmety sporu patrí aj reforma pracovného práva EÚ, ktorá podľa Francúzska a niektorých ďalších západných štátov dáva nespravodlivú konkurenčnú výhodu lacným pracovníkom z východu Európy, pripomína agentúra Reuters.

Apely na jednotu celej EÚ sa niesli aj v celom, prejave o stave EÚ, ktorú Jean-Claude Juncker predniesol 13. septembra pred Európskym parlamentom. Krajiny V4 spomenul v súvislosti s dvojakou krajinou potravín a prisľúbil podporu Komisie pri riešení tohto problému.

 

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/juncker-ohlasil-koniec-dvoch-kategorii-europskych-obcanov/