Juncker sa vracia do hry

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

„Bol by som v princípe ochotný ujať sa tej funkcie, ak sa vyrieši volebný program a ďalšie veci“, povedal Juncker pre nemecké Inforadio.

Jean-Claude Juncker stál na čele Luxemburska 19 rokov až do posledných volieb z októbra minulého roka. Väčšinu času zastával zároveň funkciu premiéra a ministra financií. Osem rokov (2005-2013) predsedal stretnutiam ministrov financií členských krajín eurozóny.

Nového predsedu Európskej komisie nominujú hlavy štátov a vlády EÚ (Európska rada) v júni, po zohľadnení májových výsledkov volieb do Európskeho parlamentu. Europoslanci potom môžu nomináciu Európskej rady schváliť, alebo odmietnuť.

Podľa dohody politických skupín v Európskom parlamente by ho mala ako svojho kandidáta ešte pred eurovoľbami podporiť Európska ľudová strana, paneurópske združenie stredo-pravých strán v EÚ.

Ich najväčší politický rival, Strana európskych socialistov, už nominovala do tejto súťaže súčasného predsedu Európskeho parlamentu, Nemca Martina Schulza.

Pre šance Junckera by bola kľúčová podpora nemeckej kancelárky Angely Merkelovej (CDU). Jej vzťah s Junckerom sa datuje do obdobia, kedy bola Merekelová ešte v opozícii a sledovala jeho úzky vzťah s bývalým nemeckým kancelárom Gerhadom Schröderom (SPD).

Známa je epizóda z „pralinkového summitu“, ktorý sa v roku 2003, v čase vrcholiacej irackej krízy, konal v Bruseli. Schôdzka, na ktorej sa okrem Junckera stretli ďalší "protivojnovo" naladení lídri – Gerhard Schröder, belgický premiér Guy Verhofstadt a francúzsky prezident Jaques Chirac. Mini summit riešil otázky európskej spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany a bol vysoko kontroverzný pretože mal podľa kritikov podrývať spoluprácu v NATO a anti-amerikanizmus.

Junckerovi vtedy Merkelová vyčítala, že dostatočne nekomunikoval s CDU o tejto, pre Nemecko dôležitej otázke, napriek tomu, že zdieľajú členstvo v Európskej ľudovej strane.

Angela Merkelová má dnes podľa doteraz medializovaných informácií iných favoritov na post budúceho predsedu Europskej komsie, ktorý by mala nahradiť José Manuela Barrosa. Jednou z nich má byť aj francúzska šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, ďalej poľský premiér Donald Tusk, fínsky premiér Jyrki Katainen alebo írsky premiér Enda Kenny.

Ďalšími možnými kandidátmi za európskych ľudovcov je francúzsky eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier či eurokomisárka Viviane Redingová.