Juncker: Theresa May žije „v inej galaxii“

Zdroj: Andy Rain/ EPA

Britská premiérka sa stretla s Junckerom minulý štvrtok, pred summitom EÚ, na ktorom 27 zvyšných krajín hovorilo o spoločnej vyjednávacej pozícii počas brexitu. Obe strany označili rokovania za „konštruktívne“.

Neskôr sa ale v médiách objavilo iné Junckerove hodnotenie. V nedeľu ho denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)  citoval, že z Downing Street odišiel „desaťkrát skeptickejší, než bol predtým“. Naznačil, že si s britskou premiérkou v mnohých otázkach neporozumeli.

Podľa hovorcu britskej vlády, Londýn takto výsledky stretnutia nevidí. Theresa May to odmietla priamo na nedeľňajšom stretnutí s podporovateľmi, počas volebnej kampane  severozápadnom Anglicku.

„Musím povedať, že na základe toho, čo som v tejto veci počula, sú to bruselské klebety.“ Britská premiérka zopakovala, že rozhovory boli konštruktívne.

Podľa FAZ sa Juncker snažil Mayovú presvedčiť, že ich čaká veľmi ťažká a dlhá práca. Na stôl položil prístupovú zmluvu s Chorvátskom, a obchodnú a investičnú dohodu s Kanadou.

Zamietol tiež niekoľko jej očakávaní – napríklad presvedčenie, že sa otázku práv občanov Británie žijúcich v EÚ, a naopak, podarí vyriešiť už na júnovom zasadnutí Rady.

Tvrdil, že vzhľadom na komplexné problémy – napríklad otázku poskytovania zdravotnej starostlivosti – je takýto plán nerealistický.

Britskú premiérku informoval, že dokumenty súvisiace s nadchádzajúcimi rokovaniami budú musieť byť zverejnené, aby sa uspokojila požiadavka Európskeho parlamentu a niektorých členských krajín. Mayová navrhovala rokovania za zavretými dverami, ktoré by sa konali každý mesiac štyri dni.

Otvorila sa aj kontroverzná otázka 60 miliárd eur, ktoré by mala Británia doplatiť po odchode z Únie v rámci záväzkov voči európskemu rozpočtu. Mayová tvrdí, že jej krajina nič nedlží, pretože to nemá oporu v zmluvách.

Juncker a hlavný vyjednávať Komisie pre brexit Michel Barnier údajne premiérke povedali, že EÚ „nie je zlatým klubom“ a snaha vyhnúť sa zaplateniu peňazí spôsobí, že nebude uzavretá žiadna obchodná dohoda, a do rokovania budú vtiahnuté národné parlamenty.

Varovanie pred ilúziami

Lídri EÚ podpísali spoločnú rokovaciu pozíciu k brexitu v sobotu, 29. apríla. Britániu varovali, aby nemala „žiadne ilúzie“, že dosiahnutie dohody o pokračovaní prístupu na jednotný trh bude ľahké.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/summit-o-brexite-lidri-potvrdia-scenar-rokovani/

Podľa nemeckých novín volal Juncker v piatok ráno kancelárke Merkelovej a povedal, že Mayová žije „v inej galaxii“.

Na základe telefonátu Merkelová údajne pozmenila obsah prejavu v Bundestagu a pridala slová, že „niektorí v Británii majú stále ilúzie“.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/usmernenia-pre-rozhovory-o-brexite-obsahuju-aj-slovenske-priority/

Zložité rokovania

Britská premiérka vyhlásila, že článok FAZ ilustruje, aké zložité budú rokovania.

Britskí opoziční lídri premiérku na základe článku kritizovali za spôsob, akým vedie rokovania, a za vyhrážky, že Británia je ochotná ukončiť vyjednávania aj bez dosiahnutia dohody.

„Včerajšie odhalenia ukazujú, že Theresa May je vinná zo zarážajúcej arogancie a neodôvodnenej spokojnosti“, povedal pre Sk News líder liberálnych demokratov Tim Farron.

Médiá citovali nemenovaných predstaviteľov EÚ ktorí sa obávajú, že má britská premiérka vo vzťahu k nadchádzajúcim rokovaniam nerealistické očakávania, a Londýn má vážny komunikačný problém.

Na britskú verenú mienku však táto kritika, zdá sa, nemá vplyv. Mayovej Konzervatívna strana v prieskumoch verejnej mienky výrazne vedie, a je na najlepšej ceste vyhrať predčasné voľby, ktoré sa budú konať 8. júna.