Juncker: Tí, čo po brexite zostanú, sa do seba znovu zamilujú

Juncker Bild

Archívna snímka - prezident SR Andrej Kiska s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom, jún 2016. Zdroj: TASR - Vladimír Benko

Nemecký týždenník Bild am Sonntag sa v rozsiahlejšom rozhovore pýtal predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, či si myslí, že ďalšie členské krajiny budú nasledovať Veľkú Britániu a budú sa snažiť z EÚ vystúpiť.

„Nie, britský prípad pomôže si všetkým uvedomiť, že nestojí za to odchádzať,“ povedal v rozhovore.

„Naopak, tí, čo zostanú, sa znova do seba zamilujú a obnovia svoj sľub s Európskou úniou.“

Lídri EÚ 27 prijmú koncom týždňa deklaráciu, ktorá okrem iného skonštatuje, že „Európa je našou spoločnou budúcnosťou.“

Stane sa tak pri príležitosti 60. výročia Rímskych zmlúv v talianskom hlavnom meste.

Jesť, čo je na stole

Juncker tiež povedal, že Británia si musí zvyknúť na to, že sa s ňou bude zaobchádzať ako s nečlenskou krajinou.

„Polovičné členstvo a vyberanie hrozienok k koláča nie je možné. V Európe buď jete to, čo je na stole, alebo nesedíte za stolom.“

Juncker hovorí, že do EÚ v budúcnosti vstúpia ďalšie krajiny, hoci nie v čase kým bude v úrade (do roku 2019), keďže žiadna z kandidátskych krajín zatiaľ nespĺňa podmienky na takej úrovni.

Bild sa tiež pýtal na francúzske prezidentské voľby. Predseda Európskej komisie tvrdí, že sa neobáva, pretože Marine Le Penová voľby vo Francúzsku nevyhrá. Ak by ale aj vyhrala, nebude to podľa Junckera znamenať koniec EÚ.

Žiadna obchodná vojna

Na otázku, či Európa ustojí obchodnú vojnu so Spojenými štátmi Juncker odpovedá, že obchodná vojna nie je ani v záujme USA, ani v záujme Európy.

Uznáva ale, že je treba brať protekcionistickú rétoriku administratívy Donalda Trumpa vážne a je potrebné sa pripraviť.

Trumpov minister financií Steven Mnuchin minulý týždeň povedal, že americká vláda nemá záujem ísť do obchodných vojen, ale zároveň sa chce nanovo pozrieť na obchodné dohody a upraviť ich tak, aby boli férovejšie.

V utorok príde do Bruselu japonský premiér Šinzó Abe. Juncker tvrdí, že EÚ chce dokončiť obchodnú dohodu medzi EÚ a Japonskom tento rok.

Trump obvinil Japonsko z toho, že zneužíva slabý jen, aby získalo neférovú výhodu pre svoj export. Podobne sa Trumpov hlavný poradca pre obchod vyjadril o Nemecku, ktoré vraj zneužíva „hrubo podhodnotené euro“ na získanie konkurenčnej výhody.