Juncker už znova nebude kandidovať na predsedu Komisie

Predseda Európskej komisie, Jean-Claude Juncker, zdroj: EurActiv.com

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v sobotnom rozhovore v nemeckom verejnoprávnom rozhlase oznámil, že sa nebude uchádzať o ďalší mandát šéfa európskej exekutívy.

Európanom chce dať nádej

Šesťdesiatdvaročný Juncker pre Deutschlandfunk uviedol, že v roku 2014, keď bojoval o funkciu predsedu Komisie, mal dobrú volebnú kampaň.

“Ale druhá už nebude, pretože nebudem znova kandidovať,” citovala ho tlačová agentúra AP.

Podľa jeho slov chcel dať Európanom znova nádej. Priznal však, že v súčasnosti má plno starostí s brexitom, ktorý považuje za „kontinentálnu tragédiu“.

Brexit rozdeľuje Úniu

Šéf Komisie sa obáva, že odchod Británie poženie zvyšné členské štáty európskej 27-ičky navzájom proti sebe a to aj bez veľkého snaženia sa.

„27-ička si to zatiaľ neuvedomuje, ale Briti už veľmi dobre vedia, ako to dokázať. Krajine „A“ sľúbite jedno, krajine „B“ druhé a krajine „C“ zas niečo iné. Spoločný európsky postup tak bude nakoniec fuč,“ píše sa v prepise jeho rozhovoru v nemeckom rádiu.

Predseda Európskej komisie upozornil, že členské štáty sú v názoroch čoraz viac nejednotné. Narážal pri tom na Maďarsko a Poľsko.

„Chcú Maďari a Poliaci naozaj to isté ako Francúzi a Nemci? O tom veľmi pochybujem. Preto musíme opäť dosiahnuť zásadnú zhodu. Na tomto potrebujeme v nasledujúcich dvoch alebo troch rokoch zapracovať.“

„Ak sa chceme vyhnúť  apokalyptickému stavu, musíme sa pri vyjednávaniach s Britmi zhodnúť na definitívnej vízii pre náš kontinent,“ zdôraznil.

Uzemnenie Británie

Šéf európskej exekutívy taktiež pripustil, že protekcionistická obchodná politika nového amerického prezidenta, znamená pre Úniu obrovskú príležitosť v podobe nových obchodných dohôd s krajinami mimo európskeho bloku.

„Britom by sme teraz nemali dovoliť, aby už začali podpisovať obchodné dohody s ostatnými krajinami. To jednoducho nesmú. Pokým je Británia súčasťou Európskej únie, právomoci nad jej zahraničnou obchodnou politikou drží v rukách Únia, respektíve Komisia,“ vysvetlil.

Britská premiérka Theresa Mayová totiž minulý mesiac navštívila Washington, kde položila základy pre novú po-brexitovú dohodu so Spojenými štátmi.

Vzišiel z nového systému

Predsedu Komisie volí Európsky parlament. Jean-Claude Juncker sa stal vôbec prvým šéfom európskej exekutívy, ktorého zvolili na základe tzv. „spitzenkandidat“ systému. Ten každej politickej skupine zastúpenej v europarlamente umožňuje na tento post navrhnúť vlastného kandidáta.

Post šéfa Komisie na základe tohto postupu obsadí kandidát skupiny, ktorá vo voľbách do Európskeho parlamentu získala najväčší počet hlasov a obsadí v ňom najviac kresiel. Po eurovoľbách v roku 2014 sa do takejto pozície dostala Európska ľudová strana (EPP), ktorá nominovala práve šesťdesiatdvaročného Luxemburčana.

Predtým o predsedovi Európskej komisie rozhodovala iba Európska rada. Stále má nad procesom výberu posledné slovo.

Súčasný mandát Jeana-Clauda Junckera sa skončí v roku 2019.