Juncker: Vlády majú viesť, nie podliezať populistom

zdroj: Európska komisia

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker apeloval v rozhovore pre agentúru AFP na vedúcich predstaviteľov členských krajín EÚ, aby sa nenechali zaslepiť populistickým myslením v súvislosti s migráciou.

„Sú chvíle v politike, keď netreba nasledovať populistov. Inak skončíte tak, že sa sami stanete populistami, lebo voliči, ktorých oslovujú zjednodušujúce výrokmi vždy volia populistov", varoval Juncker európskych štátnikov.

Dodal, že vrcholoví politici v EÚ musia hovoriť opak toho, čo tvrdia populisti a nesmú sa nechať zlákať spôsobom populistického myslenia, ktoré je prítomné vo všetkých krajinách únie.

Šéf exekutívy EÚ zároveň odkázal, že je "sklamaný" v súvislosti s ťažkosťami, ktoré podkopávajú solidaritu medzi členskými štátmi. Vlády krajín EÚ sa v júli dohodli na presídlení 32.504 odídencov zo Sýrie a Eritrey z celkového poštu 40.000, ktorých nezvládajú príslušné úrady v Taliansku a Grécku a ktorí prežívajú v tamojších preplnených utečeneckých táboroch.

Ministrom vnútra EÚ sa podarilo dohodnúť sa na prevzatí ďalších 22 tisícov presídlencov pôvodom zo Sýrie, ktorí sa teraz nachádzajú v krajinách mimo EÚ. Číslo je o niečo vyššie ako plánovaných 20 tisíc v rámci tejto skupiny.

Juncker ale hovorí, že „nedosiahol som svoj cieľ, ale toto úsilie bude pokračovať na jeseň, aby sme sa dostali k počtu 40.000. Ak sa to podarí urobiť na dobrovoľnej báze, tým lepšie. Ak to nebude možné, tak bude potrebné prehodnotiť návrh Európskej komisie,“ skonštatoval Juncker.

Naznačil tak, že Komisia je ochotná opätovne zvážiť predloženie povinnej schémy ak jesenné dodatočné návrhy nebudú dostatočne ambicózne.

Slovensko je nateraz ochotné pomôcť susednému Rakúsku tým, že dočasne umiestni v Gabčíkove 500 žiadateľov o azyl. Po tom čo ich žiadosti o azyl spracujú rakúske orgány sa presunú buď do Rakúska alebo budú vrátení do krajín pôvodu. Obyvatelia Gabčíkova sa uplynulý víkend v referende vyjadrili proti umiestneniu azylantov

Slovenská vláda je okrem toho zo skupiny utečencov v Taliansku a Grécku ochotná prijať 100 sýrskych azylantov. Podmienkou je, že pôjde o kresťanov, adeptov si bude vyberať. Európska komisia videla pôvodne príspevok Slovenska niekde o okolo čísla 785 utečencov. 

Od januára prišlo na územie EÚ okolo 188.000 prisťahovalcov. Veľká väčšina z nich po nebezpečnom prechode cez Stredozemné more zakotvila v Grécku a Taliansku. Okolo 2000 utečencov vo vlnách Stredomoria zahynulo upozornila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Predseda EK zároveň „mimoriadne znepokojený“ okolo situácie v Calais na severe Francúzska, odkiaľ sa tisíce nelegálnych prisťahovalcov snažia dostať do Británie cez tunel popod Lamanšský prieplav.

"Komisia je pripravená poskytnúť francúzskej vláde a aj britskej vláde pomoc, ale do dnešného dňa sme nedostali osobitnú žiadosť," povedal šéf EK. Pripomenul, že EÚ má k dispozícii rozpočtové "obálky", ktoré môžu byť použité na riešenie tohto problém a povedú k zníženiu záťaže pre francúzsku a britskú stranu.

 EurActiv.sk/TASR