Juncker vraj smeruje na čelo Rady Európy

Jean-Claude Juncker, Zdroj: Rada, Luxemburské predsedníctvo

 Súčasný generálny tajomník najstaršej paneurópskej medzinárodnej organizácie Nór Thorbjørn Jagland, ktorý je v úrade od roku 2009 nedávno oznámil, že sa druhom období o post už uchádzať nebude.

Tým rozvíril dohady o svojom nástupcovi.

Rada Európy je medzinárodná organizácia, ktorá podporuje spoluprácu v oblasti právnych štandardov, ľudských práv, demokratického rozvoja, vlády zákona alebo kultúrnej spolupráce. Založená bola v roku 1949 a dnes má 47 členov.

Rada Európy so sídlom sekretariátu v Štrasburgu je orgánom od EÚ úplne nezávislým. Jej orgány neprijímajú právne záväzné predpisy. Záväzné sú len rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý je orgánom RE.

Nór Jagland aj jeho predchodca Terry Davis z Veľkej Británie boli obaja sociálni demokrati. Preto sa očakáva, že konzervatívne strany budú požadovať, aby pozíciu získal jednen z ich zástupcov.

Podľa informácií EurActiv.de je momentálne v hre päť mien. Jedným z nich je aj Čech Štefan Füle, ktorý je v súčasnosti eurokomisárom pre rozširovanie. Ako ďalší sa spomínajú predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Francúz Jean-Claude Mignon alebo bývalý prezident Srbska Boris Tadić, ktorý by ako tajomník zase reprezentoval menší európsky národ.

Liberáli zase podľa neoverených správ podporujú nemeckú ministerku spravodlivosti Sabine Leutheusser-Schnarrenberger,hoci pozorovatelia tvrdia, že jej šance sú malé.

Zdroje blízke diskusiám o obsadení tohto postu nevylúčili, že by do boja mohol vstúpiť aj rešpektovaný Jean-Claude Juncker. Dlhé roky zastával okrem funkcie luxemburského premiéra post šéfa Euroskupiny. V roku 2009 bol podľa mnohých najvhodnejším kandidátom na post stáleho predsedu Európskej rady, ktorým sa nakoniec stal vtedy nie príliš známy Belgičan Herman Van Rompuy.