Juncker vyšiel z odvolávania posilnený

Zdroj: EP

Návrh, s ktorým prišla krajne pravicová skupina Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) a nezaradení poslanci krajnej pravice, odmietlo plénum Európskeho parlamentu pomerom hlasov 461 proti k 101 hlasom za. Hlasovania sa zdržalo 88 poslancov.

Už na základe pondelkovej rozpravy bolo zrejmé, že veľké politické frakcie – ľudovci, socialisti, liberáli a zelení Junckera podporia, napriek tomu, že individuálni poslanci mohli mať k úlohe Junckera vo fungovaní luxemburského daňového režimu, ktorý pomáhal nadnárodným korporáciám, výhrady.

Prekvapením hlasovania je, že sa Junckerovi dostala širšej podpory ako 22. októbra, kedy europoslanci schvaľovali jeho Komisiu. Vtedy na svoju stranu získal 423 hlasov, 209 bolo proti a 67 sa hlasovania zdržalo.

O dva týždne na to prepukol tzv. škandál Luxleaks.

Dnešné hlasovanie ukazuje, že krajná pravica nezískala pre svoj návrh ani podporu extrémnej ľavice, hoci tá sa sama neúspešne snažila zorganizovať hlasovanie o vyslovení nedôvery.

Juncker si bol svojou podporou v Európskom parlamente istý. Na otázku EurActiv.com, či si myslí, že by dostal nomináciu svojej politickej rodiny pre post predsedu Európskej komsie aj vtedy ak by škandál prepukol skôr, odpovedal sebavedome „áno“.

Podľa procesných pravidiel, na vyslovenie nedôvery Európskej komisii by bolo potrebné, aby za návrh hlasovali dve tretiny hlasujúcich poslancov. Zároveň ich musí byť viac ako polovica všetkých poslancov, teda minimálne 376.

Europoslankyňa z radov liberálnych demokratov Catherine Bearder komentovala fakt, že líder britskej Strany nezávislosti (UKIP) Nigel Farage sa hlasovania nezúčastnil.

„Všetci vieme, že europoslanci za UKIP sú notoricky známi tým, že príliš veľa nepracujú, no tentokrát sa Nigel Farage nebol schopný dostaviť ani na hlasovanie o svojom vlastnom návrhu. To len ukazuje, že návrh nikdy nebol ničím iným, len hanebným mediálnym divadlom.“  

"Zatiaľ čo UKIP robí divadlo, skutočne pracujúci europoslanci sú odhodlaní brať Junckera a Komisiu na zodpovednosť prostredníctvom riadneho a nezávislého vyšetrovania,"dodala.